statystyki

Rząd popiera sukcesję w firmach

autor: Patryk Słowik06.02.2018, 07:43; Aktualizacja: 06.02.2018, 08:38
biznes, firma

W toku konsultacji wątpliwości miało Ministerstwo Sprawiedliwościźródło: ShutterStock

Rodzina będzie mogła łatwiej przejąć działalność gospodarczą po zmarłym. Zmiany, które do tego doprowadzą, przewiduje projekt ustawy o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej. Zajmie się nim dziś Rada Ministrów.

Kluczowe postanowienia projektu to zachowanie NIP-u, zawartych umów i pełnomocnictw po śmierci prowadzącego biznes, tak by najbliżsi mogli bez problemu kontynuować działalność, a nie zaczynać od podpisywania wygasłych kontraktów. Będą też mogli spokojnie się wdrożyć, a także przeżyć żałobę. W okresie przejściowym – pomiędzy zgonem a przyjęciem spadku – firmą zarządzać będą doświadczeni zarządcy sukcesyjni. Ich uprawnienia będą zbliżone do tych, które mają syndycy. Z tą różnicą, że działać oni będą na rzecz spadkobierców, a nie sądu i wierzycieli.

Powołanie zarządcy będzie możliwe jeszcze za życia spadkodawcy (wtedy to on go wybierze) lub po jego śmierci (wybrana osoba będzie musiała cieszyć się poparciem ogółu spadkobierców). Będzie nim mogła zostać osoba fizyczna. To rozwiązanie budzi wątpliwości. Część ekspertów uważa, że dobrze byłoby otworzyć drogę do profesjonalizacji usług poprzez danie takiej możliwości spółkom kapitałowym. Urzędnicy wolą jednak, by na sukcesji nie robić biznesu. Założeniem jest, że zarządcą będzie ktoś z rodziny lub zaufana osoba.

W toku konsultacji wątpliwości miało Ministerstwo Sprawiedliwości. Obawiało się, że nowe przepisy spowodują wzrost liczby spraw w sądach, co jeszcze bardziej je zakorkuje. Odpowiedzialny wówczas za projekt Mateusz Morawiecki przekonał jednak Zbigniewa Ziobrę, że nie ma takiego ryzyka.


Pozostało 20% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane