We wtorek komendant gościł w Poznaniu na dorocznej naradzie dotyczącej bezpieczeństwa w województwie wielkopolskim.

"Za wcześnie jeszcze mówić o planach ograniczenia funkcjonowania policji ze względu na sytuację finansową. Budżet policji w skali roku jest płynny, a są jeszcze możliwości rezerw w organizacji samej policji" - powiedział na konferencji prasowej nadinspektor Kazimierz Szwajcowski.

Policja powinna szukać dodatkowych środków

Policja powinna szukać dodatkowych środków poprzez realizowanie programów finansowanych z budżetu Unii Europejskiej oraz ze współpracy z samorządami - dodał.

"Samorządy chętnie współpracują z policją w dziedzinie bezpieczeństwa, a środki unijne można wykorzystywać nie tylko w działaniach prewencyjnych" - zaznaczył Szwajcowski.

W 2008 roku wielkopolska policja otrzymała od samorządów i innych organizacji około 11 mln zł.

Zdaniem komendanta wojewódzkiego policji w Poznaniu Wojciecha Olbrysia, kolejnym źródłem oszczędności w policji mogą być zmiany strukturalne w komendach miejskich w byłych miastach wojewódzkich oraz zmiany systemu zarządzania z hierarchicznego na poziomy. "Jeżeli część funkcji przekażemy cywilom, to etaty policyjne można przesunąć do bezpośredniej służby policyjnej - np. do ruchu drogowego. Chodzi też o takie gospodarowanie etatami, aby policjanci częściej byli na służbie, a nie za biurkiem" - powiedział Olbryś.

Wielkopolska policja w 2008 roku odnotowała poprawę we wszystkich wskaźnikach oceny efektywności z wyjątkiem liczby wypadków drogowych.

"Dlatego potrzebne jest przesunięcie etatów dla policji drogowej i edukacja prowadzona wśród kierowców" - podkreślił Olbryś.

Policja weszła w nowy rok z 480-milionowym długiem. W połowie grudnia 2008 r. MSWiA obcięło jej ubiegłoroczny budżet o 535 mln zł. Powodem tego były niższe od szacowanych grudniowe wpływy do budżetu państwa z podatku VAT. Zobowiązania te policja ma spłacić ze środków na 2009. Tegoroczny budżet policji planowany jest na poziomie 9 mld zł.