statystyki

Emigranci wciąż ślą do Polski pieniądze

autor: Janusz K. Kowalski11.01.2018, 07:20; Aktualizacja: 11.01.2018, 08:44

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Choć liczba rodaków przebywających za granicą w celach zarobkowych wzrosła w ciągu sześciu lat o 455 tys., to suma pieniędzy przesyłanych przez nich co roku do kraju utrzymuje się na stałym poziomie. W pierwszych trzech kwartałach 2017 r. było to prawie 12,2 mld zł, czyli o 0,4 proc. mniej niż w tym samym okresie roku ubiegłego – wynika z danych NBP. – Bardzo prawdopodobne, że w całym 2017 r. emigranci przysłali swoim rodzinom ponad 16 mld zł, czyli kwotę podobną jak w poprzednich kilku latach – ocenia dr Wiktor Wojciechowski, główny ekonomista Plus Banku.

Na poziom transferów w złotych pewien wpływ miał kurs naszej waluty, ale wartość przekazów liczona w euro również jest zbliżona – od 2012 r. oscyluje w granicach 3,8–3,9 mld euro.

Ta stabilność ma kilka przyczyn. Ci, którzy decydują się pozostać za granicą na stałe albo na dłużej, ściągają do siebie bliskich i nie muszą im wysyłać pieniędzy na utrzymanie. – W wielu przypadkach mogło też nastąpić rozluźnienie więzi rodzinnych na skutek długiej rozłąki – uważa dr Wojciechowski. Jego zdaniem przybywa rodaków, którzy w krajach pobytu kupują samochody, domy, uruchamiają firmy. Potwierdzają to dane NBP. Nie opublikowano jeszcze wprawdzie wyników z 2016 r., ale z wcześniejszych analiz wynika, że np. odsetek właścicieli nieruchomości wśród Polaków w Wielkiej Brytanii wzrósł z 10 proc. w 2012 r. do 16 proc. w 2014 r., a w Niemczech z 12 proc. do 30 proc.

– Ogólna kwota pieniędzy przysyłanych do kraju nie spadła jednak znacząco, ponieważ na miejsce tych, którzy zrezygnowali z przekazów, pojawili się prawdopodobnie emigranci z krótkim stażem, których przybywa – twierdzi Wojciechowski. Według ostatnich dostępnych danych GUS w 2016 r. za granicą przebywało ponad 2,5 mln Polaków – o 455 tys. więcej niż w 2011 r.


Pozostało 24% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane