Wierzyciel nie straci już zabezpieczenia

autor: Sławomir Wikariak10.01.2018, 19:00
Zabezpieczenie wygasa po dwóch miesiącach od uprawomocnienia się orzeczenia uwzględniającego roszczenie

Zabezpieczenie wygasa po dwóch miesiącach od uprawomocnienia się orzeczenia uwzględniającego roszczenieźródło: ShutterStock

 Zabezpieczenie roszczeń udzielone przez sąd nie będzie upadało, jeśli wierzyciel wniesie o dokonanie czynności egzekucyjnych. Taki jest główny zamysł projektu nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego, którego pierwsze czytanie odbędzie się dzisiaj w Sejmie.

To projekt senacki, mający dostosowywać przepisy dotyczące zabezpieczenia do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 25 października 2016 r. (sygn. akt SK 71/13), stwierdzającego niekonstytucyjność art. 7541 par. 1 k.p.c. Zgodnie z tym przepisem zabezpieczenie wygasa po dwóch miesiącach od uprawomocnienia się orzeczenia uwzględniającego roszczenie, które podlegało zabezpieczeniu. Problem w tym, że wierzyciel w praktyce nie jest w stanie przeprowadzić w takim terminie egzekucji.

Tymczasem samo złożenie przez niego wniosku o nadanie tytułowi egzekucyjnemu klauzuli wykonalności czy też nawet wniosku o wszczęcie egzekucji nie przerywało biegu terminu na wygaśnięcie zabezpieczenia, np. w postaci hipoteki.


Pozostało 15% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (3)

  • Miś Coralgol 8 lat(2018-01-12 10:49) Zgłoś naruszenie 00

    Wpisy ,Wypisy ,Oświadczenia ,procesy , orzeczenia ,wyroki ,umaczani,działy spadków --taka kasa ! Czy z tego zrezygnują ! - w zyciu.Z czego by zyli.. Tylko wówczas gdy się zmieni KPC „na domniemanie odrzucenia spadku przez krewnych II lub III stopnia ” -można to zmienić . Sami sobie Prawnicy tego koryta od pysków nie odstawicie.

    Odpowiedz
  • O wierzycielach i prawnikach(2018-01-12 09:36) Zgłoś naruszenie 10

    ..W Polsce istnieje Spisek Lobby prawniczego zainteresowanego kasowaniem opłat za postępowania spadkowe głównie ze złymi długami.........najlepiej do ostatniego pokolenia zstępnych czyli wszystkich polaków. Spadków z tzw "dobrodziejstwem" wciskanym już krewnym IV stopnia i Ich dzieciom. Ludzie nie znający się na prawie lub zwyczajnie biedni ,nie reagujący w porę na terminy są maczani po uszy gdyż od chwili Ich objęcia oprocentowanie karne wierzycieli wzrasta totalnie. Ministerstwo Sprawiedliwości nie reaguje ,przecież tam są tez prawnicy a jako kasta zawodowa od każdego tak wrobionego klienta mają przychód. Mało --za Nimi idą całe mafie prawniczo -windykacyjne,skupujące nawet przedawnione długi tzw „adwokaci diabłów”.. Tylko wówczas gdy się zmieni KPC „na domniemanie odrzucenia spadku przez krewnych II lub III stopnia ” -można to zmienić . Sami sobie Prawnicy tego koryta od pysków nie odstawicie.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane