"Bardzo ważne jest, żebyśmy w sytuacji takiej, z jaką mamy obecnie do czynienia, mieli gotowe do użycia na półce różne rozwiązania prawne i systemowe. Nawet, jeżeli niektóre mechanizmy nie będą stosowane, to ważne jest, by były już uchwalone" - powiedział Pawlak podczas konferencji prasowej w Płocku.

Jako przykład podobnego rozwiązania podał rozporządzenie rządu, dotyczące ograniczeń w odbiorze gazu. "Nie zostało ono wykorzystane. Ale narzędzie, mechanizm, jest gotowe do użycia w każdej chwili, gdyby była awaria, gdyby brakowało dostaw. I podobnie w przypadku rozwiązań gospodarczych" - wyjaśnił wicepremier.

Możliwość okresowego ograniczenia czasu pracy oraz proporcjonalnego obniżenia wynagrodzenia, a także obniżenie akcyzy na energię dla wysoko energochłonnych odbiorców - to niektóre z antykryzysowych propozycji Ministerstwa Gospodarki (MG).

Projekt resortu gospodarki powstał w ramach rządowego planu na rzecz stabilności i rozwoju. Trafił m.in. do Komisji Trójstronnej. Rząd na wszystkie działania antykryzysowe chce przeznaczyć 91,3 mld zł.

Pawlak: MG oczekuje na opinie i konsultacje, dotyczące pakietu antykryzysowego

Przyznał zarazem, że będzie apelował do partnerów społecznych, przedsiębiorców pracodawców, a także do związków zawodowych, aby przy braku akceptacji na niektóre rozwiązania "wprowadzać je do obrotu prawnego" z klauzulą, że uruchomienie tych rozwiązań będzie możliwe dopiero po ostatecznym zaakceptowaniu.

"Jesteśmy bardzo otwarci na sygnały, także z mediów, zmierzające do tego, żeby jak najwięcej różnorodnych narzędzi przygotować, tak żeby w sytuacji, gdyby była konieczność zastosowania niestandardowych, nieszablonowych rozwiązań, żeby te mechanizmy i narzędzia były już gotowe" - dodał wicepremier.

Przypomniał, iż we wtorek rząd na swym posiedzeniu zajmie się planem na rzecz stabilności i rozwoju, w tym projektem MG.

Pawlak ocenił, że w porównaniu do innych krajów borykających się z kryzysem, sytuacja gospodarcza Polski jest relatywnie najlepsza. "W Polsce nie ma kryzysu. Odczuwamy skutki spowolnienia w innych krajach. Na tle krajów Unii mamy relatywnie najlepszą pozycję. Polski rynek jest stosunkowo pojemny" - dodał.

Pytany przez dziennikarzy o przygotowania PSL do tegorocznych wyborów do Parlamentu Europejskiego, Pawlak oświadczył, iż "bardzo ważne jest, żeby przypilnować takiej reprezentacji, która będzie zabiegała o polskie interesy".

Obecny na konferencji prasowej marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik dodał, iż ludowcy pójdą w wyborach do europarlamentu jako komitet PSL. "Wystawimy bardzo barwne listy, ludzi znanych, że świata nauki, kultury. Przyjdzie czas, kiedy zaprezentujemy naszych kandydatów" - oświadczył Struzik.

Podczas sobotniej wizyty w Płocku wicepremier Pawlak spotkał się m.in. z kadrą i studentami tamtejszej filii Politechniki Warszawskiej oraz z przedsiębiorcami regionu.