statystyki

Inflacja zagląda nam w oczy

autor: Łukasz Wilkowicz21.12.2017, 07:15; Aktualizacja: 21.12.2017, 07:31
W listopadzie ceny były o 2,5 proc. wyższe niż rok wcześniej.

W listopadzie ceny były o 2,5 proc. wyższe niż rok wcześniej.źródło: ShutterStock

Drożejąca żywność najmocniej przekłada się na ogólny wzrost cen. To problem nie tylko w Polsce, ale też w wielu krajach Europy.

Grudzień przyniósł w Polsce pogorszenie nastrojów konsumentów. Obliczane przez Główny Urząd Statystyczny indeksy optymizmu spadły do najniższego poziomu od kwietnia. Było to związane przede wszystkim z oczekiwanym pogorszeniem kondycji samych gospodarstw domowych. Szczegółowych danych nie ma, ale niewykluczone, że ma to związek z obawami przed wzrostem cen. Czy taki efekt mogło mieć ostatnie przyspieszenie inflacji?

W listopadzie ceny były o 2,5 proc. wyższe niż rok wcześniej. Inflacja była wprawdzie najwyższa od 5 lat, ale równocześnie udało jej się osiągnąć dopiero cel Narodowego Banku Polskiego. Zdaniem ekonomistów w najbliższych miesiącach można się spodziewać lekkiego hamowania wzrostu cen. Według części z nich w 2018 r. średnio inflacja może być nawet minimalnie niższa niż w 2017 r.


Pozostało jeszcze 58% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • Miś Uszatek(2017-12-22 15:08) Zgłoś naruszenie 11

    to prawda --co tydzień kupuje dolary ,euro ,funty a one tanieją ,tanieją tanieją. Nie rozumiem tej inflacji,przecież powinny

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane