Dziś zimno, jutro będzie zielono: W Chinach centralne planowanie obowiązuje także w ochronie środowiska

autor: Jakub Kapiszewski18.12.2017, 07:39; Aktualizacja: 18.12.2017, 08:17
Rurą „Syberyjska moc” ma płynąć 38 mld m sześc. gazu rocznie

Rurą „Syberyjska moc” ma płynąć 38 mld m sześc. gazu rocznieźródło: ShutterStock

Tej zimy Państwo Środka mierzy się z niespodziewanym kłopotem: brakiem gazu. Zużycie błękitnego paliwa w Chinach przez ostatnią dekadę rosło w tempie kilku procent rocznie, ale w tym roku wystrzeliło z dwucyfrowym impetem. To efekt zaordynowanej przez władze w Pekinie przesiadki z ogrzewania węglowego na gazowe. Szacunki mówią o niedoborze 10 mld m sześc. – dla porównania, roczne zużycie gazu w Polsce w ub.r. wyniosło 17,3 mld, a w Chinach 203 mld.

Niedobór jest efektem nagłego przyspieszenia w walce z zanieczyszczeniem środowiska, jaką w Państwie Środka rozpoczęto za kadencji prezydenta Xi Jinpinga. Jednym z jej elementów jest batalia ze smogiem, jaki nawiedza kraj zwłaszcza podczas zimowych miesięcy. W 2013 r. władze w Pekinie postanowiły zrobić z nim porządek i zarządziły przesiadkę z ogrzewania węglowego na gazowe w 3 mln gospodarstw domowych w północnej części kraju.


Pozostało jeszcze 70% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane