Zniesienie górnego limitu składek ZUS pozwoli lepiej zarabiać kierownictwu spółek energetycznych? Sugeruje to na FB Bogdan Borusewicz.
Senat zajmuje się projektem ustawy, według którego zarabiający powyżej 10 tys. zł będą płacili składki na ZUS przez cały rok (19,5 proc. od pensji). Dziś przestają je odprowadzać po przekroczeniu ok. 120 tys. zł brutto rocznie (30-krotności średniej pensji).
„Do tych zmian przystosowuje się »dobra zmiana« w spółkach Skarbu Państwa. 20 listopada zarząd spółki Energa SA podjął uchwałę, że z osobami pełniącymi funkcje dyrektorów i zastępców dyrektorów biur oraz departamentów zawierane będą umowy o świadczenie usług zarządzania. W ten sposób prezes Daniel Obajtek znalazł sposób na obejście przygotowywanej przez rząd PiS ustawy” – napisał na portalu społecznościowym Borusewicz. I wstawił skan fragmentu uchwały zarządu, w którym rzeczywiście znalazł się zapis o przejściu dyrektorów i wicedyrektorów na kontrakty menedżerskie. Według Borusewicza umowy takie zawarto już z 18 osobami, w kolejce jest kilkadziesiąt kolejnych.