Jeśli nie zakupy, to co? Jak zakaz handlu w niedziele zmieni przyzwyczajenia Polaków

autor: Łukasz Guza02.12.2017, 08:45; Aktualizacja: 19.01.2018, 15:41
Poczucie istotnej zmiany w codziennym życiu w związku z ograniczeniem handlu może też zależeć od innych czynników, w tym przede wszystkim wieku.

Poczucie istotnej zmiany w codziennym życiu w związku z ograniczeniem handlu może też zależeć od innych czynników, w tym przede wszystkim wieku.źródło: ShutterStock

Wprowadzenie zakazu handlu zmieni przyzwyczajenia Polaków. Ale niekoniecznie tak, jak wyobrażają to sobie inicjatorzy zmian.

wróć do artykułu

KioskWersja cyfrowaKioskWersja cyfrowaKioskWersja cyfrowa
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:MAGAZYN Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (30)

  • Mały Jaś(2018-02-01 16:53) Zgłoś naruszenie 01

    Merytorycznych argumentów za dopuszczalnością zakupów w niedzielę nie ma żadnych. Mając dostęp do danych o sprzedaży dyskontów wiem, że zakaz, wbrew rozpowszechnianym informacjom, wpłynie na znaczące zwiększenie zakupów i jednocześnie wzrost ilości wyrzucanego do śmieci jedzenia. Osoby, które nie umieją odpowiednio zbalansować swojego życia prywatnego i pracy, czego efektem jest tzw. "brak czasu na zakupy poza niedzielą" zostaną zmuszone to bardziej przemyślanego planowania swojego czasu, bo w niedzielę kupić się już nie da. Chciałby zwrócić uwagę na to, aby nie podejmować dyskusji z osobami, które wspominają coś o kinach, teatrach, restauracjach. To są po prostu nieuczciwe osoby i nie ma sensu na nich marnować czasu. Jest coś takiego jak sezonowość usług i ta jest poza wszelką dyskusją.

    Odpowiedz
  • Natalia (2017-12-12 13:25) Zgłoś naruszenie 14

    W innych krajach nie sprawia to problemu więc i u nas jest to kwestią przyzwyczajenia. Jestem bardzo za tym projektem. Nie każdy ma możliwość spędzania wolnego czasu z rodziną. Niedziela będzie dniem dla rodziny. Może nie u każdego polepszą się relacje rodzinne, czy też ojcowie zaczną bawić się z dziećmi itp. Itd. Ale naprawdę duża część po tej zmianie ( a nie oszukujmyysie że większość osób pracujących w handlu to kobiety) będzie szczęśliwa że zamiast szykować się do pracy w niedzielę będzie ją mogła spędzić z rodziną. Chyba zaczynam zapominać co powinno być w życiu najważniejsze.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Diagnosta(2017-12-03 15:31) Zgłoś naruszenie 115

    Na raka i na głupotę jeszcze lekarstwa nie wynaleziono - trzeba czekać.

    Odpowiedz
  • Tom(2017-12-03 15:11) Zgłoś naruszenie 63

    Pewnie wszyscy pójdą na mszę.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Asesor(2017-12-03 03:41) Zgłoś naruszenie 72

    Dla mojej rodziny to nie ma znaczenia czy zona pracuje w niedziele czy nie. Jak żona ma wolne to wstaje o 10 i gotuje obiad . Po obiedzie drzemka i oglądanie tv. Dzieci mają komputery tablety a córka przykleja się do telefonu. Jak jest ładna pogoda to po poludniu wywoze rodzinkę na łono natury . Jak żona pracuje to na obiad jadę z dziciakami do galerii i wracamy całą rodziną do domu wieczorem . I co tu zmieniać ?

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • pracownik(2017-12-02 23:53) Zgłoś naruszenie 165

    Pracuję po 10-12 godzin dziennie a czasem dłużej i po pracy często nie mam sił, żeby jechac po zakupy. Często pracuję w soboty. To w niedziele robię zakupy a czasem "łażę " po galerii, żeby popatrzeć na wystawy. Wchodzę do sklepów, które przyciągają mój wzrok i coś kupuję. Zakupy motywują mnie do pracy. Wydaję różnie, czasem to tylko gazety w EMPIKu a czasem ciuchy, buty, biżuteria. Pani Rafalska zadbała o mój stan finansów, żebym nie wydawała za dużo. Nie wydam w Polsce to wydam za granicą ( mieszkam blisko granicy), gdyż potrzebuje motywacji do pracy. Albo ograniczę pracę ale pracować lubię. Może częściej zacznę latać na wypady weekendowe ale tu też kasa wypłynie z Polski.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Paweł(2017-12-02 20:29) Zgłoś naruszenie 267

    Zakaz handlu w niedzielę to kolejny atak na wolność i demokrację

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • dudi(2017-12-02 19:37) Zgłoś naruszenie 1029

    Zakaz handlu w niedziele jest OK

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • roma(2017-12-02 15:59) Zgłoś naruszenie 218

    Jak nie pojadę w niedzielę do galerii to w sobotę mogę już chlać i w niedzielę też , muszę pamiętać aby kupić 3 litry w sobotę dziękuję tobie Jarek dobry pomysł myśl dalej,a wrócimy do Wiesława i będzie gutt.

    Odpowiedz
  • Rycho(2017-12-02 15:08) Zgłoś naruszenie 83

    "Solidarność, która przygotowała projekt, w swoim uzasadnieniu dorzuca jeszcze m.in. możliwość uczestnictwa w wydarzeniach religijnych i kulturalnych, ograniczenie stresu związanego z pracą w weekendy oraz ryzyka wystąpienia chorób (w tym psychicznych)..." Kota można zagłaskać na śmierć... A ostatnią (moją) "Solidarnością" kierował opluwany dziś Marian Krzaklewski. Zresztą, wtedy ja też nie byłem jego bezkrytycznym fanem, ale dzisiaj za to co zrobił (rękami Buzka zresztą) wielki szacun...

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Fiu fiu ...(2017-12-02 12:18) Zgłoś naruszenie 598

    Zamknąć kina, teatry stadiony, baseny i inne atrakcje weekendowe- tam też ludzie pracują ! Jak wariować to na maksa !

    Odpowiedz
  • Pójdź z żoną do kina, albo mężem na ryby(2017-12-02 11:18) Zgłoś naruszenie 268

    Uważacie, że Polacy to głupki, którzy nie wiedzą co robi z czasem? Potrafią tylko kupować na inną aktywność ich nie stać? Jakoś Niemcy nie mają z tym problemu...

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • XXYYZZ(2017-12-02 11:07) Zgłoś naruszenie 568

    Proponuję wprowadzić NARODOWY ROZKŁAD DNIA - w sumie 3 - na dni powszednie, niedziele i święta. W związku z tym można [ podpowiadam ] utworzyć Oddziały Kontroli Obywatelskiej - w skrócie OKO - które będą kontrolować, czy obywatele przestrzegają harmonogramu dnia, czy pogłębiają relacje rodzinne, czy prokreacja przebiega programowo. Obywatele będą żyli dostatnio, rodzinnie i bezpiecznie! I Czy o to chodziło panu Śniadkowi, pis-wyborcom i obecnemu rządowi?!

    Odpowiedz
  • vim(2017-12-02 11:06) Zgłoś naruszenie 366

    przykład [rozmów ] rządu z Polakami przez pis które obiecali !! Nie ma referendum konsultacji - bo my wiemy lepiej ???? Ciekawe co jeszcze zakażą ?? i do czego będą nas zmuszać ??? z [ dobrej zmiany ] ??

    Odpowiedz
  • Ted(2017-12-02 10:16) Zgłoś naruszenie 5415

    Zakaz handlu jest wkurzający!

    Odpowiedz
  • arka(2017-12-02 09:29) Zgłoś naruszenie 5210

    Za KOMUNY był i się nic nie zmieniało- to i teraz nic nie zmieni przyzwyczajenia Polaków.Idzie NOWE wraca STARE.W zależności kto rządzi. Przecież politycy muszą się wykazać,że coś dla nas robią?Uważam,że w tej sprawie powinni wypowiedzieć się Polacy w referendum.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz