statystyki

Porządki w budowlance są już pewne. Od stycznia zmiany dla deweloperów i inwestorów

autor: Maciej J. Nowak28.11.2017, 09:02; Aktualizacja: 28.11.2017, 09:38
Od nowego roku wejdzie w życie nowelizacja rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

Od nowego roku wejdzie w życie nowelizacja rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.źródło: ShutterStock

Szersze miejsca postojowe, parkingi bliżej okien i obowiązkowe toalety w bankach, sklepach czy restauracjach, których powierzchnia przekroczy 100 mkw. Porządki w budowlance już pewne.

Od nowego roku wejdzie w życie nowelizacja rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Znamy już jego ostateczną wersję, podpisaną przez ministra infrastruktury i budownictwa (w chwili zamknięcia numeru czekała na opublikowanie w Dzienniku Ustaw). Zmiany, które niesie, istotnie wpłyną na działalność szerokiego kręgu firm branży budowanej, m.in. deweloperów, architektów i inwestorów.

Przykładowo: na 25 mkw. określono minimalną wielkość mieszkania, co ukróci proceder budowania tych o powierzchni 14–20 mkw. i sprzedawanych potem jako tzw. aparthotele. Ponadto miejsca parkingowe będą musiały mieć szerokość 2,5 m (obecnie wystarczy 2,3 m). A to spowoduje z kolei, że w garażach podziemnych zmieści się ich mniej. Ale za to na zewnątrz więcej i łatwiej będzie je usytuować. Wymogi dotyczące minimalnej odległości parkingów od budynków będą bowiem liberalniejsze.

Jednak szczególnie dotkliwie skutki rozporządzenia odczują planujący wzniesienie budynków (o powierzchni użytkowej powyżej 1000 mkw.) przeznaczonych na gastronomię, handel i usługi oraz inwestujący w stacje paliw o powierzchni użytkowej powyżej 100 mkw. I w jednych, i w drugich obowiązkowe staną się pomieszczenia dla matek karmiących i przewijaki dla niemowląt.

Rozporządzenie rozwiązuje też nagłaśniany przez media problem braku toalet w budynkach użyteczności publicznej. Przesądza, że ustępów ogólnodostępnych nie urządza się „w budynku obsługi bankowej, handlu lub usług o powierzchni użytkowej do 100 mkw. włącznie”. – Skończą się zatem dyskusje na temat tego, czy powinny być w banku lub dyskoncie – dodaje Maciej Nowak, radca prawny.


Pozostało jeszcze 85% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane