statystyki

Wojciechowski: Umocnimy się w tych obszarach, w których już jesteśmy dobrzy [WYWIAD]

autor: Maciej Miłosz22.11.2017, 07:55; Aktualizacja: 22.11.2017, 09:05
Antoni Macierewicz i prezes Grupy WB Electronics Piotr Wojciechowski podczas spotkania po podpisaniu umowy na dostawy zestawów Amunicji Krążącej WARMATE dla Sił Zbrojnych

Antoni Macierewicz i prezes Grupy WB Electronics Piotr Wojciechowski podczas spotkania po podpisaniu umowy na dostawy zestawów Amunicji Krążącej WARMATE dla Sił Zbrojnychźródło: PAP
autor zdjęcia: Leszek Szymański

- Umocnimy się w tych obszarach, w których już jesteśmy dobrzy. Na pewno będziemy silnie wzmacniać nasze relacje z Polską Grupą Zbrojeniową - mówi w wywiadzie dla DGP Piotr Wojciechowski, prezes, założyciel i główny udziałowiec grupy WB Electronics, która specjalizuje się w produkcji m.in. bezzałogowych statków powietrznych.

Właśnie sprzedaliście 24 proc. WB Electronics Skarbowi Państwa, a dokładniej Polskiemu Funduszowi Rozwoju. Po co?

Państwo chce wspierać dobre polskie firmy. Takie, które mogą się rozwijać i stawiać na ekspansję zagraniczną. Dla biznesu jest to bardzo istotne, jeśli chodzi o możliwość rozwoju. Firmy, by móc działać w sposób globalny, potrzebują kapitału, by móc się dalej rozwijać i tworzyć nowe produkty. To jest jeden powód sprzedaży akcji PFR.

Ogłosiliście, że sprzedaliście akcje za 128 mln zł. Ale poza tym wypuściliście obligacje na 80 mln zł. Trudno uwierzyć, że za transakcją z PFR stały tylko przesłanki finansowe.

Różnica pomiędzy pozyskaniem kapitału a długiem jest taka, że dług trzeba spłacić. Każdy podmiot, zaciągając dług, musi mierzyć siły na zamiary. Obliczyliśmy nasz program obligacji nie na 80 mln, ale na 150 mln zł. Tak więc mamy rezerwę, z której możemy skorzystać. I nasi obligatariusze to wiedzą. Jeżeli w przyszłym roku okaże się, że potrzebujemy więcej kapitału, by przyspieszyć rozwój, to już nie będziemy podwyższać kapitału, tylko zainwestujemy własne środki bądź skorzystamy z długu.

Chcąc przeskoczyć z poziomu przedsiębiorstwa średniego na poziom globalny, założyliśmy pewne potrzeby finansowe. Można je zaspokoić na kilka sposobów. Można się zadłużyć, można poszukać finansowania, podnosząc kapitał przez inwestora finansowego czy branżowego bądź wejść na rynek publiczny. Rozpatrywaliśmy różne warianty. Uznaliśmy, że finansowanie uzyskane dzięki współpracy z PFR i dla nas, i dla funduszu będzie korzystne. Jesteśmy przekonani, że PFR zrobi dobry biznes.

W jaki sposób bycie spółką z udziałem Skarbu Państwa zmieni waszą działalność?

Każdy inwestor ma prawo do zabezpieczenia swojego interesu. PFR będzie miał swoich członków w radzie nadzorczej i wpływ m.in. na to, czy spółka może być sprzedana czy jakieś technologie mogą zostać sprzedane gdzieś dalej, podmiotom zewnętrznym. Z punktu widzenia państwa to korzystne, bo zyskuje ono gwarancję, że nasze akcje nie zostaną kupione przez jakiś podmiot zagraniczny.


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane