statystyki

Bezpieczne interesy? Lepiej je robić z Polakami niż ze Szwedami. A najlepiej z Duńczykami

autor: Marek Chądzyński21.11.2017, 07:35; Aktualizacja: 21.11.2017, 08:52
Dla Polski wartość indeksu przewyższa europejską średnią i wynosi 0,11 pkt (skala od -2 do +2). Płatności są względnie stabilne, a ryzyko nierozliczenia transakcji niskie. Daje nam to 10. miejsce na 29 sklasyfikowanych krajów.

Dla Polski wartość indeksu przewyższa europejską średnią i wynosi 0,11 pkt (skala od -2 do +2). Płatności są względnie stabilne, a ryzyko nierozliczenia transakcji niskie. Daje nam to 10. miejsce na 29 sklasyfikowanych krajów.źródło: ShutterStock

Bezpieczne interesy? Lepiej je robić z Polakami niż ze Szwedami. A najlepiej z Duńczykami.

To wnioski z najnowszego raportu międzynarodowej firmy windykacyjnej Intrum Justitia „European Payment Report 2017”. Na podstawie ankiet zebranych od ponad 10 tys. przedsiębiorstw w całej Europie eksperci opracowali indeks ryzyka płatności, który uwzględnia m.in. porównanie dopuszczalnych terminów rozliczeń dla klientów firmy z faktycznym czasem płatności, liczbę zaległych faktur w strukturze należności i konsekwencje tych zaległości dla funkcjonowania przedsiębiorstwa.

Północ szybko płaci

Dla Polski wartość indeksu przewyższa europejską średnią i wynosi 0,11 pkt (skala od -2 do +2). Płatności są względnie stabilne, a ryzyko nierozliczenia transakcji niskie. Daje nam to 10. miejsce na 29 sklasyfikowanych krajów.

Z raportu wynika, że najlepiej z rozliczaniem należności radzą sobie kraje północnej Europy. Na pierwszym miejscu jest Dania, na drugim Litwa (która przez Intrum Justitia jest klasyfikowana jako państwo Europy Północnej). Indeks na plusie ma też Finlandia, Łotwa i Szwecja. Państwa Północy najmniej dotkliwie odczuwają konsekwencje opóźnień w rozliczaniu transakcji, na tle europejskiej średniej. O ile 33 proc. firm europejskich twierdzi, że opóźnione płatności uniemożliwiają im rozwój, o tyle w krajach nordyckich odsetek ten wynosi 18 proc. Firmy z Północy rzadko tracą swoje należności bezpowrotnie. Udział złych długów wyrażony jako procent obrotów to ok. 0,9 proc. Mniej niż połowa średniej dla Europy, która wynosi 2,1 proc.


Pozostało 59% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane