W ubiegłą środę przewodniczący KRRiT Witold Kołodziejski poinformował, że projekt konkursu dotyczącego uruchomienia w Polsce pierwszego multipleksu naziemnej telewizji cyfrowej (tzw. DVB-T) jest gotowy i musi być jeszcze zaakceptowany przez Urząd Komunikacji Elektronicznej.

Przedstawił też założenie tego konkursu, który zostanie zorganizowany w formie ogłoszenia Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (KRRiT); ma ono informować, że istnieje możliwość rozszerzenia koncesji dla nadawców analogowych (TVP1, TVP2, TVP Info, Polsat, TVN, TV 4, TV Puls) o nadawanie cyfrowe.

Zgodnie z projektem przedstawionym przez KRRiT, pierwsze "wyspy cyfrowe", czyli obszary, na których będzie można odbierać naziemną telewizję cyfrową, miały powstać we wrześniu br. w Zielonej Górze, Żaganiu, Warszawie i w Poznaniu.

W ubiegłym tygodniu UKE wniósł do projektu poprawki i rozpoczął negocjację z KRRiT dot. ich przyjęcia.

"Dogadaliśmy się co do istotnych kwestii. W tej chwili nie ma miedzy nami sporu"

"Dogadaliśmy się co do istotnych kwestii. W tej chwili nie ma miedzy nami sporu" - powiedziała we wtorek Streżyńska. Dodała, że Krajowa Rada zaakceptowała propozycje przedstawione przez Urząd.

Wyjaśniła, że spór dotyczył m.in. stworzenia możliwości zagospodarowania trzeciego multipleksu naziemnej telewizji cyfrowej. "Ten multipleks jest uzależniony od zwalniania częstotliwości na pierwszym multipleksie, ale również od możliwości elastycznego gospodarowania tymi częstotliwościami - przesuwania ich pomiędzy poszczególnymi multipleksami. W projekcie KRRiT to było zablokowane" - powiedziała.

Dodała, że w projekcie Krajowa Rada zaplanowała wyłączenie sygnału analogowego do 2013 r., ale nie przewidywała zwrotu tych częstotliwości do UKE. Streżyńska powiedziała, że przewodniczący KRRiT Witold Kołodziejski "dał się przekonać, że tak będzie sensowniej". Te częstotliwości będą mogły być wykorzystane m.in. na uruchomienie telewizji mobilnej (dostępnej w telefonach komórkowych).

"Tekst ogłoszenia można uznać za uzgodniony"

Powiedziała też, że UKE poprosił Krajową Radę o wycofanie z ogłoszenia wskazania operatora technicznego multipleksu. "Tam w zasadzie było to tak określone, że jedynym operatorem technicznym byłby TP EmiTel (spółka Grupy TP - PAP), bez żadnych możliwości wprowadzenia konkurencji" - powiedziała.

UKE wprowadził też zmiany do harmonogramu DVB-T. Zgodnie z harmonogramem przedstawionym przez KRRiT, we wrześniu br. naziemna telewizja cyfrowa miała pojawić się w Warszawie, Poznaniu, Zielonej Górze i Żaganiu. "Zażądaliśmy, żeby włączyć jeszcze te dwa miejsca, gdzie są prowadzone testy naziemnej telewizji cyfrowej - na Podbeskidziu i Podkarpaciu. Wyjaśniła, że chodzi o Wisłę i Rzeszów oraz okolice tych miast.

"Tekst ogłoszenia można uznać za uzgodniony" - powiedziała. Dodała, że KRRiT powinna opublikować go w przyszłym tygodniu.

Multipleks jest kombinacją kilku programów telewizyjnych oraz różnych usług dodatkowych, przesyłanych w jednym kanale częstotliwości. Operator multipleksu odbiera programy i usługi od nadawców, łączy je i przesyła do odbiorców.