ISD Huta Częstochowa wróci do Polski?

autor: Michał Potocki, Karolina Baca-Pogorzelska15.11.2017, 07:39; Aktualizacja: 15.11.2017, 08:29
Huta stali

Huta staliźródło: PAP
autor zdjęcia: Stanisław Rozpędzik

Należąca do ukraińskiego koncernu ISD Huta Częstochowa może zostać zrepolonizowana i trafić do grupy państwowego Węglokoksu – dowiedział się DGP

Konsolidacja zakładów przetwórstwa hutniczego wciąż jest jednym z priorytetów Węglokoksu – deklaruje zarząd firmy. Spółka od ponad roku zapowiada stworzenie Śląskich Hut Stali. Dziś jest właścicielem dwóch hut: Łabędy (kupionej pod koniec 2011 r. od Kompanii Węglowej) i Pokój (w 2015 r. przejętej od Cypryjczyków) oraz Walcowni Blach Grubych Batory (przetarg Węglokoks wygrał w tym roku).

Z naszych informacji wynika, że teraz na celowniku państwowej grupy znalazła się Huta Częstochowa, od 2005 r. należąca do Ukraińców z ISD. To największy w kraju producent blach grubych, używanych w przemyśle stoczniowym, maszynowym czy w budownictwie. – Rozważamy różne scenariusze i działania w obszarze hutniczym Grupy Kapitałowej Węglokoks, ale na ten moment trudno mówić o konkretach. Aktualnie skupiamy się na wznowieniu produkcji w Walcowni Blach Grubych Batory w Chorzowie i konsolidacji aktywów hutniczych – wyjaśnia DGP rzecznik Węglokoksu Paweł Cyz.

Co na to Ukraińcy? Centrala ISD w Kijowie nie odpowiedziała na nasze pytania. Przedstawiciele polskiej części holdingu, z którymi rozmawialiśmy, nie potwierdzili tych informacji. Ale uznany serwis Ostro.org, tworzony przez dziennikarzy z Donbasu, którzy wyjechali z terenów kontrolowanych przez separatystów, już w czerwcu pisał, że ze względu na wewnętrzne problemy holding do końca roku może być zmuszony do pozbycia się polskiej części biznesu, a także węgierskiej huty Dunaferr.


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane