statystyki

Jak uratować spółkę w sytuacji, gdy uciążliwy partner w sądzie domaga się jej rozwiązania

autor: Anna Borysewicz14.11.2017, 09:00; Aktualizacja: 14.11.2017, 11:51
Kodeks spółek handlowych w zasadzie nie dostarcza wskazówek, jakie są te ważne powody (poza art. 56 w zw. z art.  9 k.s.h., który stanowi, że może być nim prowadzenie działalności konkurencyjnej lub sprzecznej z interesem spółki partnerskiej).

Kodeks spółek handlowych w zasadzie nie dostarcza wskazówek, jakie są te ważne powody (poza art. 56 w zw. z art. 9 k.s.h., który stanowi, że może być nim prowadzenie działalności konkurencyjnej lub sprzecznej z interesem spółki partnerskiej).źródło: ShutterStock

Wchodzę w skład trzyosobowej spółki partnerskiej. Niedawno jeden ze wspólników wystąpił do sądu z pozwem o jej rozwiązanie. Jako powód wskazał rzekome torpedowanie przeze mnie i drugiego partnera jego pomysłów, co – według niego – godzi w interesy spółki. My się z tym nie zgadzamy. Nie chcemy już jednak kontynuować z nim współpracy, ale równocześnie zamierzamy pozostać w spółce. Czy jest rozwiązanie opisanej sytuacji?

Jeżeli zachodzą ważne ku temu powody, każdy wspólnik spółki partnerskiej (dalej: sp.p.), bez względu na to, czy przysługuje mu prawo reprezentacji, może wystąpić do sądu z żądaniem jej rozwiązania. Tak wynika z art. 63 par. 1 w zw. z art. 89 kodeksu spółek handlowych (dalej: k.s.h.).

Wniosek w tej sprawie składa się odpowiednio do sądu gospodarczego – rejonowego lub okręgowego (w zależności od wartości przedmiotu sporu, którą stanowi majątek spółki – art. 17 pkt 4 kodeksu postępowania cywilnego (dalej: k.p.c.), właściwego dla siedziby spółki (art. 40 k.p.c.). Pozwaną w sprawie jest wówczas spółka.

Prawo to ma charakter bezwzględny, co oznacza, że umowa spółki (ewentualnie uchwała wspólników) nie może zawierać odmiennych regulacji, w przeciwnym wypadku i tak będą one nieważne (art.  3 par. 3 w zw. z art. 89 kodeksu spółek handlowych; dalej: k.s.h.).


Pozostało 86% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane