statystyki

Jak uratować spółkę w sytuacji, gdy uciążliwy partner w sądzie domaga się jej rozwiązania

autor: Anna Borysewicz14.11.2017, 09:00; Aktualizacja: 14.11.2017, 11:51
Kodeks spółek handlowych w zasadzie nie dostarcza wskazówek, jakie są te ważne powody (poza art. 56 w zw. z art.  9 k.s.h., który stanowi, że może być nim prowadzenie działalności konkurencyjnej lub sprzecznej z interesem spółki partnerskiej).

Kodeks spółek handlowych w zasadzie nie dostarcza wskazówek, jakie są te ważne powody (poza art. 56 w zw. z art. 9 k.s.h., który stanowi, że może być nim prowadzenie działalności konkurencyjnej lub sprzecznej z interesem spółki partnerskiej).źródło: ShutterStock

Wchodzę w skład trzyosobowej spółki partnerskiej. Niedawno jeden ze wspólników wystąpił do sądu z pozwem o jej rozwiązanie. Jako powód wskazał rzekome torpedowanie przeze mnie i drugiego partnera jego pomysłów, co – według niego – godzi w interesy spółki. My się z tym nie zgadzamy. Nie chcemy już jednak kontynuować z nim współpracy, ale równocześnie zamierzamy pozostać w spółce. Czy jest rozwiązanie opisanej sytuacji?

Jeżeli zachodzą ważne ku temu powody, każdy wspólnik spółki partnerskiej (dalej: sp.p.), bez względu na to, czy przysługuje mu prawo reprezentacji, może wystąpić do sądu z żądaniem jej rozwiązania. Tak wynika z art. 63 par. 1 w zw. z art. 89 kodeksu spółek handlowych (dalej: k.s.h.).

Wniosek w tej sprawie składa się odpowiednio do sądu gospodarczego – rejonowego lub okręgowego (w zależności od wartości przedmiotu sporu, którą stanowi majątek spółki – art. 17 pkt 4 kodeksu postępowania cywilnego (dalej: k.p.c.), właściwego dla siedziby spółki (art. 40 k.p.c.). Pozwaną w sprawie jest wówczas spółka.

Prawo to ma charakter bezwzględny, co oznacza, że umowa spółki (ewentualnie uchwała wspólników) nie może zawierać odmiennych regulacji, w przeciwnym wypadku i tak będą one nieważne (art.  3 par. 3 w zw. z art. 89 kodeksu spółek handlowych; dalej: k.s.h.).


Pozostało jeszcze 86% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane