Szacuje się, że rachunki za prąd stanowią nawet 20 proc. kosztów firmowych. Trudno jednak mówić o ograniczeniu zużycia, skoro najwięcej energii zużywa oświetlenie (28 proc.), urządzenia biurowe (23 proc.), ciepła woda, serwery i inne (17 proc). Na początek warto przeanalizować dotychczas otrzymywane faktury i rozważyć optymalizację aktualnej taryfy.

Taryfy dla małych przedsiębiorstw

Taryfa energii elektrycznej jest cenowym planem, na podstawie którego dostawca prądu rozlicza się z użytkownikiem. W przypadku małych i średnich przedsiębiorstw stosuje się taryfę C. Obejmuje ona kilka grup, wśród których najczęściej wybierana jest taryfa C11, C12 – przeznaczone dla firm zasilanych z sieci o mocy umownej mniejszej niż 40 kW. Wybór jednej z nich należy przeanalizować przede wszystkim pod kątem tego, w jakich godzinach zapotrzebowanie na prąd jest największe.

Taryfa C11

Jest to taryfa jednostrefowa – taka, w ramach której naliczana jest stała stawka za energię elektryczną przez całą dobę. Wybór tej taryfy to korzystne rozwiązanie dla małych przedsiębiorstw, które z prądu korzystają w różnych godzinach.

Taryfa C12a

Jest to taryfa dwustrefowa, która dzieli dobę na dwie strefy: tańszą i droższą. Wyższa cena za energię elektryczną obowiązuje w godzinach szczytu (np. między 7:00 a 13:00 oraz 19:00 a 22:00), a niższa – w pozostałych godzinach.
Taryfa C12a będzie korzystną opcją w przypadku przedsiębiorstw, które zużywają najwięcej prądu w godzinach popołudniowych oraz późnych godzinach wieczornych i nocnych.

Taryfa C12b

Jest to taryfa dwustrefowa, która – podobnie jak taryfa G12 dla gospodarstw domowych – dzieli dobę na strefę dzienną i nocną.

Taki wariant może okazać się opłacalny dla przedsiębiorstw, które zużywają spore ilości prądu przede wszystkim w godzinach nocnych.

Warto mieć świadomość, że nie istnieje jeden słuszny wybór, ponieważ mała firma pracująca przez 8 godzin dziennie ma zupełnie inne potrzeby energetyczne niż nieduże przedsiębiorstwo działające 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Aby więc podjąć właściwą decyzję, należy dokładnie przeanalizować dzienne zużycie prądu. W tym celu warto określić, jak wygląda zużycie prądu w godzinach pozaszczytowych lub w godzinach nocnych. Tylko w ten sposób można sprawdzić, czy na zniżce cenowej obowiązującej w konkretnej strefie uda się faktycznie zaoszczędzić, np. w porównaniu z taryfą stałą.

Ile zaoszczędzisz na prądzie, zmieniając dostawcę energii?

Szacuje się, że dobór optymalnej taryfy energii elektrycznej oraz zmiana dostawcy prądu może przynieść oszczędności rzędu nawet 50 proc. Nawet o połowę można zmniejszyć rachunek za prąd – bez konieczności zmniejszania zużycia energii elektrycznej. Przykładem może być oferta Po Prostu Prąd, która jest niemal 50 proc. tańsza niż oferta konkurencyjnego dostawcy energii.

Przykład 1. Mała firma działająca w Warszawie rocznie zużywa 20 MWh. Zgodnie z cennikiem dla taryfy C11, w Po Prostu Prąd zapłaci 220 zł netto za 1 MWh (0 zł za opłatę handlową), natomiast u konkurencji nawet  425,50 zł netto za 1 MWh (oraz 29,90 zł netto miesięcznie za opłatę handlową).

Przykład 2. Sklep obuwniczy w Krakowie zużywa rocznie 10 MWh. Zgodnie z cennikiem aktualnego dostawcy prądu, miesięcznie zapłaci ok. 350 zł netto za 1 MWh. Zmieniając dostawcę na Po Prostu Prąd, wydatki na energię elektryczną zmniejszą się do kwoty 220  zł netto za 1 MWh.

Jak zaoszczędzić na energii przed podwyżkami prądu?

Zgodnie z zapowiedziami polityków, od stycznia 2018 roku wzrosną ceny wielu usług. Zdrożeć ma nie tylko paliwo (nawet 0,25 zł na litrze!), ale również prąd. Rachunek za energię elektryczną może być wyższy nawet o kilkadziesiąt złotych za sprawą tzw. abonamentu węglowego. Jak tego uniknąć?

To dobry moment, aby zdecydować się na zmianę dostawcy prądu już teraz. Podpisując jeszcze w 2017 roku umowę gwarantującą niezmienność cen przez cały okres jej obowiązywania, można zaoszczędzić co najmniej kilkaset złotych w skali roku.  

Pamiętaj! Zmiana dostawcy energii elektrycznej opłaca się nie tylko dużym przedsiębiorstwom. Zyski widoczne są również w przypadku małych firm, które mogą obniżyć wysokość rachunków nawet o 50 proc. To korzystne rozwiązanie nie tylko dla niedużych przedsiębiorstw działających na rynku od wielu lat. Również firmy zaczynające działalność mają szansę uniknąć wysokich kosztów za energię elektryczną – na początku drogi biznesowej każda oszczędność jest na wagę złota.

O czym pamiętać zmieniając dostawcę prądu?

Decydując się na zmianę dostawcy energii elektrycznej, warto zwrócić uwagę nie tylko na ofertę i proponowane stawki. Istotną rolę odgrywają także inne nakładane opłaty, w tym opłata handlowa dość znacznie podwyższająca ceny prądu. Może się bowiem okazać, że pozornie atrakcyjna oferta przestaje być korzystna w momencie otrzymania pierwszego rachunku, do którego została doliczona dodatkowa opłata.

Warto także zwrócić uwagę na obowiązujące kary umowne, np. za zmianę dostawcy prądu czy przekroczenie mocy umownej. Nie wszyscy sprzedawcy je stosują i nie u wszystkich mają one jednakową wysokość.

Przeczytaj więcej: https://poprostuprad.pl/