statystyki

Prezes Banku Millennium: Powrót do przeszłości, ale w wersji cyfrowej [WYWIAD]

autor: Łukasz Wilkowicz, Konrad Sadurski06.11.2017, 07:58; Aktualizacja: 06.11.2017, 11:28
Dla sektora bankowego zdrowy jest odpowiedni balans między firmami zagranicznymi, prywatnymi a państwowymi

Dla sektora bankowego zdrowy jest odpowiedni balans między firmami zagranicznymi, prywatnymi a państwowymiźródło: ShutterStock

Jest miejsce także dla państwowych firm. Ale potrzebny jest odpowiedni balans państwowego i prywatnego, krajowego i zagranicznego kapitału. Wtedy maksymalizuje się potencjał branży - mówi Joao Bras Jorge. 

Sejm zajmuje się już prezydenckim projektem ustawy o restrukturyzacji kredytów frankowych. Bank Millennium ma ich relatywnie dużo. Jak wprowadzenie tych przepisów wpłynie na realizację waszej nowej strategii ogłoszonej w minionym tygodniu?

Jestem przekonany, że nasza strategia zostanie zrealizowana. Mamy efektywny kosztowo model biznesowy oraz zasoby pozwalające wykorzystać nadchodzące zmiany na naszą korzyść.

Sektor bankowy jest w ostatnim czasie chyba największą ofiarą polityki. Dużo słyszałem o wprowadzaniu obciążeń dla różnych branż – ale jak dotąd żadne z nich nie weszło w życie. A my mamy nowy podatek bankowy, wzrost obciążeń na Bankowy Fundusz Gwarancyjny...

...to akurat wynika z rozwiązań unijnych.

Nie. W wielu krajach unijnych podatek bankowy wprowadzano po to, by utworzyć fundusze uporządkowanej likwidacji. W Polsce podatek bankowy służy tylko budżetowi państwa, a fundusz uporządkowanej likwidacji powstaje z osobnych składek na BFG. Wprowadzono też niewielką, ale kosztowną dla nas zmianę – składek tych nie można zaliczyć do podatkowych kosztów uzyskania przychodu. To oznacza, że efektywna stawka podatkowa sektora bankowego wzrosła już do 44 proc.

Wróćmy do franków.

W projekcie prezydenckim powinny się znaleźć jasno określone kryteria pomocy kredytobiorcom oraz powinna być włączona zasada, że składka konkretnego banku może być wykorzystana wyłącznie przez ten bank na wsparcie własnych klientów, a nie klientów innego banku. Musi być również określony czas obowiązywania ustawy. W przeciwnym razie analitycy założą, że będzie można ją stosować wiele lat, a to oznaczałoby dla banków nowe, przypominające podatek, dodatkowe do już istniejących obciążenie.


Pozostało 81% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze FB:

Komentarze (1)

  • StAAbrA(2017-11-06 13:28) Zgłoś naruszenie 00

    Popieram prezesa Millennium w temacie powrotu do przeszłości ; może w końcu odda skradzioną kasę ... Oczywiście , wersja papierowa mnie interesuje , only . A cyfrowo ? - niech spróbuje w WC .

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane