Inspektor powiadomi firmę o kontroli związanej z ochroną środowiska

autor: Patryk Słowik02.11.2017, 07:33; Aktualizacja: 02.11.2017, 09:10
kontrola, urzędnik

Teraz MR kładzie nacisk na upraszczanie życia przedsiębiorcom. Wyłączenia z ograniczeń dla urzędników dla Inspekcji Ochrony Środowiska więc nie będzie.źródło: ShutterStock

Nie ma powodu, aby kontrole związane z ochroną środowiska były wyłączone spod obowiązku powiadamiania przedsiębiorców przez urzędników o zamiarze ich wszczęcia. Tak uważa Ministerstwo Rozwoju. To zaś oznacza, że pomysł resortu środowiska spali na panewce. Informowaliśmy o nim na początku października.

Idzie o art. 79 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 1829 ze zm.). Stanowi on, że państwowe organy co do zasady zawiadamiają przedsiębiorcę o zamiarze wszczęcia kontroli. Wszczyna się ją nie wcześniej niż po upływie 7 dni i nie później niż przed upływem 30 dni od dnia doręczenia zawiadomienia.

„Rozważane jest wprowadzenie zmiany mającej na celu umożliwienie prowadzenia przez Inspekcję Ochrony Środowiska kontroli bez wcześniejszego 7-dniowego zawiadomienia o zamiarze jej wszczęcia. Zmiana ta jest niezbędna, ponieważ konieczność wcześniejszego zawiadamiania o nadchodzącej kontroli często uniemożliwia wykazanie nieprawidłowości i utrudnia działania Inspekcji Ochrony Środowiska” – stwierdził kilka tygodni temu w odpowiedzi na interpelację poselską Andrzej Szweda-Lewandowski, główny konserwator przyrody.

Okazuje się jednak, że pomysł nie był uzgodniony z Ministerstwem Rozwoju, które odpowiada za zmianę przepisów o kontrolach. Dowód? Odpowiedź na inną z interpelacji, której udzielił wiceszef resortu rozwoju Mariusz Haładyj.


Pozostało 59% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane