W Ameryce Środkowej kolonializm się nie skończył. Dziś ma twarz wielkich firm wydobywczych

autor: Lidia Raś30.10.2017, 10:10; Aktualizacja: 30.10.2017, 10:15
kopalnia

kopalnia złotaźródło: ShutterStock

- Aktywistów, którzy pomagają lokalnej ludności w krajach Ameryki Środkowej, oskarża się o terroryzm, zorganizowaną przestępczość, destabilizowanie pokoju, szpiegostwo. Organizacjom odbiera się środki, a działaczy obwinia się o ich defraudację. Dlaczego? Bo stają na drodze firmom wydobywczym, które za wszelką cenę chcą prowadzić działalność w kopalniach złota, niszcząc środowisko i kruchą demokrację tego regionu - mówią Pedro Cabezas z Salwadoru i Heizel Torrez-Velasquez z Nikaragui. 

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:gazetaprawna.pl
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (2)

  • op(2017-10-30 13:04) Zgłoś naruszenie 60

    W takiej sytuacji wydaje się zasadne rozszerzenie odpowiedzialności karnej na akcjonariuszy osób prawnych. Wtedy nikt nie angażowałby swoich środków w inwestycje, które z pozoru legalne są działalnością przestępczą. Taka spółka, jako związek osób mających na celu popełnianie przestępstw byłaby zakazana. A tak, wszystkie szkodliwe dla środowiska i ludzi przedsięwzięcia można ukryć pod łatwymi do utworzenia osobami prawnymi, gdzie de facto nikt nie wie kto jest właścicielem jakiego udziału, do tego o zmiennym akcjonariacie. Wydaje się więc zasadne, że przedsięwzięcia mogące doprowadzić do szkód w środowisku lub dla społeczeństwa powinny być prowadzone w formie spółek komandytowych, ewentualnie spółdzielni (a dziś preferuje się spółki kapitałowe). W ten sposób można by pogodzić ograniczenie odpowiedzialności majątkowej uczestników z ich osobistą odpowiedzialnością za działania spółki.

    Odpowiedz
  • Le(2017-11-03 16:09) Zgłoś naruszenie 00

    Czyli cena złota i srebra na pewno wzrośnie pytanie ile razy...

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane