Część aktywów najprawdopodobniej sprzeda Bank Handlowy. Wszystko w związku z kłopotami finansowymi akcjonariusza, Citigroup. Z powodu strat Amerykanie już w zeszłym roku sprzedali swój biznes detaliczny w Niemczech.

Amerykanie ogłosili też sprzedaż na rzecz Morgan Stanley części brokerskiej Smith Barney oraz podział na dwie spółki: Citicorp i Citi Holdings. Ta pierwsza ma się zajmować tradycyjną bankowością (czyli znajdzie się w niej i Handlowy), w drugiej znajdą się inne spółki finansowe, m.in. odpowiedzialna za consumer finance (kredyty, pożyczki gotówkowe) spółka CitiFinancial. W Polsce duża część oddziałów Citigroup działa właśnie pod tą ostatnią marką.

- Nie komentujemy planów akcjonariusza - mówi Paweł Zegarłowicz, rzecznik Banku Handlowego.

Na rynku mówi się też, że BRE Bank sprzeda spółki faktoringowe: polską Polfactor, austriacką Intermarket i węgierską Magyar Factor. Sprzedaż zbędnych aktywów jest na rękę niemieckiemu inwestorowi BRE, Commerzbankowi, który sam szuka oszczędności.

Na dzień dzisiejszy nie mamy planów sprzedaży udziałów w kolejnych spółkach grupy - twierdzi z kolei Arkadiusz Mierzwa z Pekao.

Nie wyklucza jednak sprzedaży udziałów np. w Krajowej Izbie Rozliczeniowej czy deweloperskiej Pekao Property (poprzednio BPH Real Estate). Nie wiadomo, jaki los czeka też inną spółkę przejętą od BPH, czyli Pekao Bank Hipoteczny (dawny Bank Hipoteczny BPH), gdyż po wycofaniu się z działalności deweloperskiej Pekao może nie chcieć finansować już budownictwa komercyjnego przez odrębną spółkę.