Strategiczne położenie Świdnicy, w południowo-zachodniej części Polski,
w sąsiedztwie Czech i Niemiec sprawia, że wiele krajowych i zagranicznych firm chętnie inwestuje i rozwija swoją działalność, zakładając tu swój biznes. W Świdnicy na koniec 2016 roku w rejestrze REGON zarejestrowanych było 8405 aktywnych przedsiębiorstw
.nbsp;

Przeciętnie na 10 tys. ludności do rejestru REGON w Świdnicy wpisane są 1 442 podmioty gospodarcze. To aż o 32,5% więcej niż średnio w kraju (1 089), o 17,3% więcej niż w województwie dolnośląskim (1 230) i o 25,3% więcej niż w powiecie świdnickim (1 151), a ich liczba rośnie z roku na rok. W Świdnicy blisko 5 tys. osób prowadzi indywidualną działalność gospodarczą, czyli średnio 85 osób na 1000 mieszkańców miasta, co jest wynikiem wyższym niż przeciętnie w kraju (77), w województwie dolnośląskim (81) i powiecie świdnickim (73).

W ofercie Świdnickiej Podstrefy WSSE „INVEST -PARK”, której powierzchnia na koniec roku 2016 wynosiła 167,74 ha, pozostało do zagospodarowania już tylko 51,15 ha dla potencjalnych inwestorów. Aktualnie działa tu 15 firm, m.in. Colgate Palmolive, Electrolux, Nifco, Solgaz, czy Sonel. Poza strefą ekonomiczną działa też wiele innych dużych firm m.in. GREENBRIER EUROPE, ZUP BADURA, Krause.

Działaniami podnoszącymi atrakcyjność w Świdnicy są inwestycje w infrastrukturę, udzielanie pomocy publicznej, polegającej na zwolnieniu z podatku od nieruchomości dla przedsiębiorców dokonujących inwestycji na terenie miasta oraz zwolnienie z podatku od nieruchomości dla wybranych kategorii przedsiębiorców, tzw. pomoc de minimis.

W odpowiedzi na wysokie zapotrzebowanie związanie z wykwalifikowanymi pracownikami, miasto wspólnie z partnerami realizuje nowatorski program gospodarczy „Zostańcie z nami – Miasto i Powiat Świdnica”, znany również pod nazwą „Zalogowani”. - Głównym celem projektu jest zapoznanie młodych ludzi z lokalnym rynkiem pracy. Inicjatywy takie jak utworzenie klas patronackich, wizyty w firmach, czy spotkania z liderami lokalnych przedsiębiorstw pomogą młodzieży sprecyzować dalszą ścieżkę edukacji, a przedsiębiorcom umożliwią poznanie i przygotowanie przyszłych pracowników - mówi prezydent Świdnicy, Beata Moskal-Słaniewska.

Rozwój przedsiębiorczy i gospodarczy Świdnicy jest dostrzegany i doceniany. Miasto otrzymuje tytuły uznania i nagrody, które wyróżniają je na tle innych. W 2017 roku Gmina Miasto Świdnica wygrała ogólnopolski ranking Dziennika Gazety Prawnej "Perły Samorządu", a w 2016 roku otrzymała Srebrny Laur Związku Miast Polskich. Ponadto uplasowała się na 11 miejscu w rankingu ogólnopolskim Otwartych Miast przygotowanym przez Dziennik Gazetę Prawną oraz Deloitte, I miejsce wśród małych miast w kategorii: „Kapitał ludzki i poziom życia” i V miejscem w kategorii: „Najbardziej przyjaznego miasta dla biznesu” w elitarnym rankingu „Polskie Miasta Przyszłości” – „Europejskie miasta i regiony przyszłości 2016/2017”.

www.um.swidnica.pl

www.zalogowani.swidnica.pl