"Uwagi i pytania Komisji Europejskiej przekazaliśmy ISD Polska. Spółka przygotowuje odpowiedź w tej sprawie" - wyjaśnił szef resortu skarbu.

"Pytania i uwagi Komisji Europejskiej dotyczą możliwości finansowania przedsięwzięć zawartych w programie restrukturyzacji" - dodał.

Na początku grudnia ub.r. MSP przesłało do KE plan restrukturyzacji dla stoczni Gdańsk.

W programie restrukturyzacji zapisano plany inwestycyjne spółki na poziomie 600 mln zł. Inwestor zapewnił również, że działalność przedsiębiorstwa będzie oparta na trzech rodzajach produkcji: stoczniowej, budowie dużych konstrukcji stalowych oraz wież dla elektrowni wiatrowych.

MSP ma udzielić inwestorowi 150 mln zł dodatkowej, zwrotnej pomocy publicznej na pokrycie zobowiązań publiczno-prawnych.

Grad poinformował dziennikarzy, że KE pytała stronę rządową o tę kwotę. "Wyjaśniamy, że jest to pomoc zwrotna" - powiedział minister.

Na początku grudnia resort skarbu podkreślił w komunikacie, że "przekazanie pomocy publicznej pozwoli inwestorowi zagwarantować utrzymanie określonego zatrudnienia oraz zapewnienie działalności stoczniowej na poziomie co najmniej 22 tys. ton blachy przerobu stoczniowego rocznie".

"Wyrażam nadzieję, że inwestor udzieli bardzo wiarygodnych odpowiedzi na pytania Komisji, a KE wyda pozytywną decyzję" - powiedział w piątek Grad.

Jeśli Bruksela odrzuci program restrukturyzacji, stoczni Gdańsk grozi bankructwo.