Aby doszło do rozmów z Eureko, musi być na nowo podpisane memorandum i umowa o poufności - powiedział dziennikarzom minister skarbu Aleksander Grad.

"Jesteśmy otwarci i gotowi do rozmów ugodowych z Eureko, ale nie ma mowy o tym, by była to ugoda, która naruszy interesy Skarbu Państwa; nie ma mowy, by Skarb Państwa oddał kontrolę nad PZU" - mówił w piątek Grad na konferencji w Tarnowie.

"Ugoda, jeżeli zostanie wynegocjowana, musi być zawarta przed polskim sądem, ale na pewno nie na warunkach, które dotychczas pojawiały się w rozmowach z Eureko" - podkreślił Grad. Dodał, że "stare rozwiązania są nie do zaakceptowania".

Resort skarbu ma do rozwiązania wieloletni konflikt z Eureko, dotyczący realizacji umowy prywatyzacyjnej PZU z 1999 r., m.in. w kwestii giełdowego debiutu i kupna kolejnego pakietu 21 proc. akcji ubezpieczyciela. 15 lutego 2008 roku MSP zawarło porozumienie z Eureko w sprawie ugody z PZU. Do końca czerwca ub.r. ugoda miała zostać wynegocjowana i przyjęta przez polski rząd i władze Eureko, a na początku lipca ub. r. miała być skierowana do zatwierdzenia przez polski sąd. Resort zakładał, że przewidywany termin zawarcia ugody to wrzesień-październik br. Strony nie osiągnęły jednak porozumienia i negocjacje zakończyły się.