Co decyduje o (niskiej) wydajności budownictwa?

autor: Peter Szewczyk02.10.2017, 07:50; Aktualizacja: 02.10.2017, 14:24
Statystki amerykańskie są jeszcze bardziej wymowne – tylko 30 proc. pracowników w sektorze pracuje w firmie, która zatrudnia więcej niż 100 osób.

Statystki amerykańskie są jeszcze bardziej wymowne – tylko 30 proc. pracowników w sektorze pracuje w firmie, która zatrudnia więcej niż 100 osób.źródło: ShutterStock

To sektor z najniższym wzrostem wydajności w ciągu ostatnich 20 lat na całym świecie. Konsekwencją tego jest potrzeba zwiększenia zatrudnienia lub nadgodzin ludzi, których praca i tak jest ze swej natury ciężka. Wzrost produktywności w tej branży pomógłby tak pracownikom, jak i pracodawcom: szybszym terminom realizacji inwestycji budowlanych towarzyszyłby wyższy wzrost płac. Czy jest to możliwie, biorąc pod uwagę realia przemysłu budowlanego?

Parę lat temu, kiedy wróciłem na wakacje z uczelni do swojego rodzinnego New Jersey, chciałem wykorzystać czas wolny, żeby sobie dorobić. Mając wtyczkę w lokalnej Polonii, dostałem pracę na budowie domu jednorodzinnego. Przez dwa miesiące pracowałem obok Polaków, Latynosów, Słowaków i paru Amerykanów. Z tej przygody najbardziej pamiętam myśl: „Mam to szczęście, że jak skończę studia, to już nigdy nie będę musiał tego robić”. Żeby opowiedzieć o szczerej i uczciwej pracowitości innych pracowników na budowie, potrzebowałbym paru stron tekstu. Dla większości budowlańców, z którymi pracowałem, to nie była fucha wakacyjna, tylko zawód, w którym dosłownie trzeba było tyrać. Trudno mi uwierzyć, że ktokolwiek w wieżowcach oddalonego o zaledwie 20 km Manhattanu pracował tak ciężko jak na tej budowie. Czytając statystyki o niskiej wydajności w budownictwie, aż na głos chciałem spytać, w jaki sposób można tutaj zwiększyć produktywność?

Zacznijmy od definicji: produktywność jest mierzona jako wartość dodana brutto za godzinę pracy. Zatem już tutaj znajduje się odpowiedź na kluczowe pytanie: średni wkład jednej godziny pracy budowlańca jest za niski. Gdyby był większy, to robota skończyłaby się wcześniej, a budowlaniec mógłby za te same pieniądze pójść parę godzin wcześniej do domu. W skali światowej, od 199 5 r . produktywność ogólnie we wszystkich sektorach wzrosła prawie o 100 proc. (w przemyśle o ok. 70 proc.). W tym samym okresie budownictwo zanotowało tylko 21-proc. wzrost.


Pozostało 69% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane