Przedsiębiorcy będą mogli zawiesić prowadzenie działalności gospodarczej nawet na dwa lata, pod warunkiem że nie zatrudniają pracowników.
ZMIANA PRAWA
Przedsiębiorca, który nie zatrudnia pracowników, będzie mógł na swój wniosek zawiesić wykonywanie działalności gospodarczej na miesiąc do dwóch lat. Gdyby prowadził firmę w formie spółki cywilnej, to wówczas działalność musieliby zawiesić wszyscy wspólnicy - przewiduje projekt nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, który przyjął dzisiaj rząd.

Potrzebny wniosek

Wniosek należałoby złożyć do ewidencji działalności gospodarczej w gminie albo do sądu rejestrowego w zależności od tego, gdzie jest wpisany przedsiębiorca. Tam również przedsiębiorca będzie składał wniosek o wznowienie wykonywania działalności.
Projekt przewiduje, że w okresie zawieszenia działalności przedsiębiorca nie mógłby prowadzić działalności gospodarczej i osiągać z niej bieżących przychodów. Natomiast miałby prawo wykonywać wszystkie czynności niezbędne do zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów, regulować zobowiązania powstałe jeszcze zanim działalność została zawieszona, a także zbywać własne środki trwałe i wyposażenie. Oprócz tego uczestniczyłby w postępowaniach sądowych, podatkowych i administracyjnych związanych z działalnością gospodarczą wykonywaną przed zawieszeniem. W tym okresie mógłby też zostać poddany kontroli na takich samych zasadach jak przedsiębiorca wykonujący działalność oraz osiągać przychody finansowe również z tej działalności, jaką prowadził jeszcze zanim zawiesił działalność.

Obowiązek ewidencyjny

Już od pierwszego dnia miesiąca następnego po tym, kiedy przedsiębiorca złożył wniosek o wpis informacji o zawieszeniu aż do ostatniego dnia miesiąca, w którym przedsiębiorca złożył wniosek o wpis informacji o wznowieniu prowadzenia działalności zawieszenie działalności wywierałoby skutki prawne w stosunku do zobowiązań o charakterze publicznoprawnych. Natomiast organ ewidencyjny zawiadamiałby ZUS oraz urząd skarbowy o zawieszeniu przez przedsiębiorcę działalności, aby w ten sposób odciążyć przedsiębiorcę od obowiązków o charakterze informacyjnym.