Menedżerowie z branży finansowej będą musieli płacić więcej za polisy D&O (z ang. directors & officers) chroniące od finansowych skutków błędów w zarządzaniu. Reszta, odnawiając umowy, będzie płaciła tyle samo co z zeszłym roku. Na stawki na naszym rynku mogą wpłynąć ewentualne roszczenia wynikające ze strat na stosowaniu opcji walutowych - wynika z opinii pytanych przez GP ubezpieczycieli i brokerów działających na tym rynku.

Oznacza to odwrócenie, trwającego od 2002 roku spadkowego trendu stawek i rozszerzania zakresu ubezpieczenia.

- Na pewno polisy D&O w tym roku nie będą tańsze. Więcej będą musieli płacić menedżerowie instytucji finansowych - mówi Robert Woźniak z polskiego oddziału AIG.

Do tej firmy należy około 20 proc. światowego rynku D&O, jest ona liczącym się ubezpieczycielem w Polsce. Konkurują z nią ACE, Chubb czy Lloyd's, ale też PZU, Ergo Hestia czy Allianz.

- AIG bardzo mocno walczy o utrzymanie rynku, co ze względu na znaczenie tego gracza będzie elementem wpływającym na powstrzymanie wzrostu cen - mówi Paweł Sukiennik, niezależny ekspert w zakresie ubezpieczeń OC.

Spodziewa się też, że wypłat z polis D&O nie będzie jednak tak dużo, jakby się mogło wydawać.

- Na pewno wiele polis zostanie uruchomionych, ale tylko w zakresie ochrony prawnej - mówi Paweł Sukiennik.

Nie wyklucza, że ze względu na globalny charakter kryzysu trudno będzie mówić o błędach poszczególnych menedżerów. Dlatego mogą się oni uwolnić od odpowiedzialności. Ubezpieczyciele na pewno dołożą wszelkich starań, bo różne źródła mówią o możliwości wypłat z takich polis nawet 6-8 mld dol., szczególnie w firmach, które straciły na kryzysie subprime. W Polsce źródła roszczeń mogą być trochę inne.

- Na naszym rynku wpływ na ceny będą miały efekty roszczeń związanych ze stratami wynikającymi z korzystania przez niektóre przedsiębiorstwa z opcji walutowych - mówi Robert Woźniak.

Takie roszczenia już się pojawiają, ale choć nie wiadomo, czy sprawy zakończą się wypłatą odszkodowania, to można zakładać, że niektórym menedżerom przyda się moduł polisy D&O mówiący o pokryciu i organizacji kosztów pomocy prawnej.