Obaj poinformowali na wtorkowej konferencji prasowej o otwarciu przez JP Morgan w Warszawie Centrum Korporacyjnego.

"To największy pod względem kapitalizacji bank na świecie. To dowód zaufania do naszej gospodarki i dowód na to, jak dużą nadzieję pokładają największe instytucje finansowe w rozwoju gospodarczym naszego kraju" - powiedział Morawiecki podczas konferencji.

Dodał, że otwarcie siedziby w Polsce przez bank JP Morgan pokazuje, że Polska umacnia swoją pozycję jako hub bankowy.

Reklama

"Dzisiaj to dla nas ważny dzień, kiedy ten hub bankowy się umacnia, kiedy Polska pokazuje swój lwi pazur kompetencji w zakresie bardzo wielu funkcji typowo back-office, ale też coraz bardziej związanych z project managementem, różnych ciekawych funkcji operacyjnych, biznesowych dla dużych, bardzo dużych przedsiębiorstw" - mówił Morawiecki.

Reklama

Zwracał uwagę, że JP Morgan opiera swoje inwestycje o kapitał ludzki. "Mamy tutaj absolutnie zbieżny interes, chcemy przyciągać Polaków, którzy rozjechali się po całym świecie, przyciągać specjalistów z całego świata, którzy będą mocno użyźniać tę naszą biznesową ziemię" - przekonywał Morawiecki.

Wyrażał też nadzieję, że obecność JP Morgan w Polsce przyczyni się do kilkumiesięcznej hossy na warszawskiej giełdzie.

"Ta inwestycja pokazuje, że budowanie na ludziach, którzy pogłębiają swoje kwalifikacje i dzięki temu są w stanie dać inwestorowi coraz wyższą wartość dodaną, jest wielkim +win-win+ z punktu widzenia przedsiębiorców, ludzi i całego państwa" - przekonywał.

"Dzięki temu wierzę, że nasz wzrost gospodarczy będzie jeszcze silniejszy" - dodał Morawiecki.

Z kolei dyrektor zarządzający JP Morgan Steve Cohen powiedział, że otwarcie w Polsce jednej z siedzib JP Morgan zapewni około 3 tys. nowych miejsc pracy. "Mamy już 19 takich centrów, które działają 24 godziny na dobę przez cały rok. Centra te ograniczają ryzyka biznesowe, jak również dają dostęp do globalnych talentów" - mówił.

Dodał, że placówka ma zostać uruchomiona w połowie 2018 roku. Siedziba ma być w centrum Warszawy.

"Polski rząd potrafi napędzać zrównoważony rozwój. Polska popiera przedsiębiorczość, ale również utrzymuje polityczną stabilność i dyscyplinę fiskalną. Jednocześnie Polska zachęca do innowacji" - mówił Cohen.

Dodał, że JP Morgan działa w ponad 100 krajach na świecie. "Polska posiada wysoko wykwalifikowaną i technologicznie zorientowaną kadrę pracowniczą o szerokich horyzontach oraz infrastrukturę ekonomiczną, która jest idealna dla naszej firmy” - mówił.

"JP Morgan widzi w Polsce silny kapitał ludzki, przygotowany do wyzwań przyszłości. Widzimy również strukturę ekonomiczną, która jest doskonała dla naszej firmy" - dodał Cohen.

Jak podaje Ministerstwo Rozwoju w komunikacie, celem realizowanej inwestycji jest utworzenie Centrum Korporacyjnego, którego działalność będzie odpowiadać na wewnętrzne zapotrzebowanie organizacji w zakresie serwisów korporacyjnych. Dla celów realizacji inwestycji w Warszawie został zarejestrowany oddzielny podmiot JP Morgan Poland Services.

JP Morgan Chase jest międzynarodową firmą specjalizującą się w bankowości i usługach finansowych; jest też największym bankiem w USA i trzecim bankiem na świecie pod względem wartości aktywów. JP Morgan specjalizuje się w bankowości inwestycyjnej, komercyjnej i prywatnej, zarządzaniem aktywami oraz papierami dłużnymi.

W poniedziałek Morawiecki mówił dziennikarzom, że prowadzi rozmowy także z następnymi bankami.

"Już teraz prowadzę rozmowy z kolejnymi bankami, to są bardzo duże podmioty (…), ale rozmawiamy również o poszerzeniu obecności już istniejących (w Polsce – PAP) banków. Credit Suisse zwiększa swoją obecność, UBS zwiększa swoją obecność, Citibank zwiększa" – zaznaczył wicepremier.

"Polska staje się takim zagłębiem bankowym, zagłębiem middle office’u (części struktury korporacji – PAP) świadczenia usług informatycznych. To cieszy, bo nasi informatycy już nie wyjeżdżają na Zachód, raczej my ich potrzebujemy i zapraszamy" – powiedział.

Zdaniem Morawieckiego, przyjście JP Morgan do Polski przeczy tezom, że Polska jest w izolacji lub jest "wysycona" z punktu widzenia przyciągania inwestycji wymagających zatrudniania osób o wysokim kapitale intelektualnym lub też, że nowe banki będą wybierać raczej Paryż lub Frankfurt, a nie Polskę. Przypomniał, że Goldman Sachs rozbudowuje mocno swoje centrum w Polsce.