statystyki

Brak informacji o ryzyku wprowadza w błąd

autor: Michał Culepa12.09.2017, 07:34; Aktualizacja: 12.09.2017, 10:11
prawo, internet, IT, ICT, www

SN przypomniał również, że w nienazwanych umowach obowiązują też generalne zasady właściwego wykonywania umów i lojalności stronźródło: ShutterStock

Źródłem sprawy była umowa o współpracy zawarta pomiędzy spółką C. a jednym z największych polskich banków komercyjnych, który oferował różnego rodzaju instrumenty finansowe, w tym również opcje walutowe.

Współpraca obydwu podmiotów trwała przez kilka lat, aż w 2008 r. doszło do poważnych perturbacji na rynkach walutowych. W efekcie przeprowadzonych wówczas transakcji opcyjnych spółka zarobiła zaledwie 400 tys. zł, podczas gdy zobowiązania wobec banku wyniosły ponad 2 mln zł. Te należności zostały zapłacone, ale w ostatecznym bilansie spółka miała jeszcze wobec banku zobowiązania z tytułu wspomnianych opcji wynoszące blisko 4,5 mln zł. Ponieważ bank wystawił przeciw C. bankowy tytuł egzekucyjny, ta na podstawie art. 86 kodeksu cywilnego spółka odpowiedziała oświadczeniem o uchyleniu się od skutków oświadczeń woli zawartych w wyniku błędu. W błąd miał spółkę podstępnie wprowadzić bank, który nie poinformował jej w należyty sposób o ryzyku związanym z zawieranymi umowami opcji walutowych.

Bank argumentował, że straty spółki wynikły z zewnętrznych uwarunkowań. Przypominał, że w 2008 r. doszło do kryzysu finansowego i załamania rynków walutowych. Spółka była o tych problemach informowana, ale miała nierealistyczne oczekiwania wobec przeprowadzanych transakcji i nie wycofała się z nich, mimo wysokiego prawdopodobieństwa poniesienia poważnych strat.


Pozostało 61% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane