statystyki

Brak informacji o ryzyku wprowadza w błąd

autor: Michał Culepa12.09.2017, 07:34; Aktualizacja: 12.09.2017, 10:11
prawo, internet, IT, ICT, www

SN przypomniał również, że w nienazwanych umowach obowiązują też generalne zasady właściwego wykonywania umów i lojalności stronźródło: ShutterStock

Źródłem sprawy była umowa o współpracy zawarta pomiędzy spółką C. a jednym z największych polskich banków komercyjnych, który oferował różnego rodzaju instrumenty finansowe, w tym również opcje walutowe.

Współpraca obydwu podmiotów trwała przez kilka lat, aż w 2008 r. doszło do poważnych perturbacji na rynkach walutowych. W efekcie przeprowadzonych wówczas transakcji opcyjnych spółka zarobiła zaledwie 400 tys. zł, podczas gdy zobowiązania wobec banku wyniosły ponad 2 mln zł. Te należności zostały zapłacone, ale w ostatecznym bilansie spółka miała jeszcze wobec banku zobowiązania z tytułu wspomnianych opcji wynoszące blisko 4,5 mln zł. Ponieważ bank wystawił przeciw C. bankowy tytuł egzekucyjny, ta na podstawie art. 86 kodeksu cywilnego spółka odpowiedziała oświadczeniem o uchyleniu się od skutków oświadczeń woli zawartych w wyniku błędu. W błąd miał spółkę podstępnie wprowadzić bank, który nie poinformował jej w należyty sposób o ryzyku związanym z zawieranymi umowami opcji walutowych.

Bank argumentował, że straty spółki wynikły z zewnętrznych uwarunkowań. Przypominał, że w 2008 r. doszło do kryzysu finansowego i załamania rynków walutowych. Spółka była o tych problemach informowana, ale miała nierealistyczne oczekiwania wobec przeprowadzanych transakcji i nie wycofała się z nich, mimo wysokiego prawdopodobieństwa poniesienia poważnych strat.


Pozostało jeszcze 61% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane