statystyki

Jak zgodnie z prawem uznać odpad za produkt uboczny

autor: Bartosz Draniewicz12.09.2017, 10:52; Aktualizacja: 12.09.2017, 11:13
Zbędne materiały z pierwotnego procesu produkcyjnego lub materiały wymagające tylko kosmetycznych zmian, które są zasadniczo podobne do produktu pierwotnego, mogą być uznawane za produkty uboczne.

Zbędne materiały z pierwotnego procesu produkcyjnego lub materiały wymagające tylko kosmetycznych zmian, które są zasadniczo podobne do produktu pierwotnego, mogą być uznawane za produkty uboczne.źródło: ShutterStock

Nie wszystkie pozostałości produkcyjne muszą być w myśl prawa odpadami. Część z nich ma szansę być uznana za produkt uboczny. Takie zakwalifikowanie może być dla przedsiębiorcy atrakcyjne z prostego powodu: skoro produkt uboczny nie jest odpadem, to nie podlega rygorom szeroko pojętego prawa odpadowego. A to przekłada się na oszczędności, korzyści i generalnie większą wygodę, np. brak obowiązków sprawozdawczych i innych wynikających z przepisów środowiskowych. Aby jednak zakwalifikować pozostałości produkcyjne jako produkt uboczny, trzeba najpierw dokonać zgłoszenia marszałkowi województwa właściwemu ze względu na miejsce ich wytwarzania. Problem w tym, że powinny być przy tym spełnione określone w ustawie warunki. Jak się okazuje w praktyce, wykazanie przed organami administracji publicznej, że mamy do czynienia z produktem ubocznym, a nie odpadem, nie jest wcale zadaniem łatwym, nie tylko ze względu na brak rozporządzenia (które powinno zostać wydane na podstawie art. 11 ust. 6 ustawy o odpadach), ale i z powodu wątpliwości interpretacyjnych, jakie niosą za sobą te relatywnie nowe przepisy. Jakie warunki trzeba spełnić, jak wygląda procedura i jak zwiększyć szansę na uznanie produktu za uboczny?

KORZYSTNA REGULACJA

Wraz z wejściem w życie 23 stycznia 2013 r. ustawy z 14 grudnia 2012 r. o odpadach (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 1987 ze zm.) stanowiącej transpozycję dyrektywy 2008/98/WE z 19 listopada 2008 r. w sprawie odpadów oraz uchylającej niektóre dyrektywy (Dz.Urz. WE z 2008 r. L 312, s. 3; dalej: dyrektywa ramowa), w prawie polskim pojawiła się regulacja prawna dotycząca produktu ubocznego. Jest ona zawarta w dziale I, rozdziale IV ustawy o odpadach zatytułowanym „Uznanie przedmiotu lub substancji za produkt uboczny” (art. 10–13). Jak to się często syntetycznie i trafnie ujmuje, regulacja ta zerwała z przekonaniem, że w procesie produkcji powstaje tylko produkt docelowy, a wszystko inne jest odpadem. Ustawodawca dopuszcza pojawienie się produktów ubocznych, które odpadami nie są, jeżeli zostały spełnione określone warunki. Kryteria uznawania przedmiotów lub substancji za produkty uboczne są zawarte w art. 10 ustawy o odpadach. Instytucja prawna produktu ubocznego może być atrakcyjną propozycją dla przedsiębiorców, którzy w procesie produkcyjnym wytwarzają duże ilości pozostałości produkcyjnych (np. kawałków drewna, wiórów, trocin i pyłu drzewnego).

Nie trzeba nikogo już uświadamiać, że koszty związane z ochroną środowiska (w tym z zagospodarowaniem odpadów) stanowią istotną pozycję w funkcjonowaniu procesów produkcyjnych.

W sytuacji, w której dane przedmioty lub substancje zostaną prawnie skutecznie zakwalifikowane jako produkt uboczny, a nie odpad, zostaje zdjęty gorset prawny rozległej regulacji dotyczącej odpadów. Ulegają zmniejszeniu koszty związane z ich magazynowaniem, transportem i dalszym zagospodarowaniem. Nie bez znaczenia dla przedsiębiorców są prostsze procedury postępowania i wyeliminowanie wielu biurokratycznych obowiązków, np. prowadzenia ewidencji dla odpadu, sprawozdawczości dla nich, kart przekazania odpadów, uzyskanie pozwoleń na wytwarzanie oraz zezwoleń na przetwarzanie odpadów.

Wykorzystanie danych przedmiotów lub substancji jako produktów ubocznych we własnym cyklu produkcji czy też ich sprzedaż na rynku może zaś przynosić wymierne dalsze korzyści finansowe.


Pozostało 82% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane