statystyki

Wniosek o zabezpieczenie powództwa trzeba uprawdopodobnić

autor: Marcin Nagórek15.09.2017, 19:00
Choć przedsiębiorca ma prawo domagać się ustanowienia hipoteki przymusowej na nieruchomości spółki, to nie wystarczy napisać we wniosku tylko tego, że nie płaci ona innym.

Choć przedsiębiorca ma prawo domagać się ustanowienia hipoteki przymusowej na nieruchomości spółki, to nie wystarczy napisać we wniosku tylko tego, że nie płaci ona innym.źródło: Agencja Gazeta
autor zdjęcia: Fot. Sławomir Kamiński Agencja Gazeta

Jestem właścicielem małej firmy. Założyłem sprawę sądową kontrahentowi – spółce, która zalega mi z zapłatą należności za dostarczony towar w wysokości prawie 100 tys. zł. Podmiot ten jest właścicielem nieruchomości, której księga wieczysta jest już zresztą obciążona innymi hipotekami, np. urzędu skarbowego. Spółka zapewne będzie chciała ją szybko sprzedać. Jeśli do tego dojdzie przed zakończeniem mojej sprawy, która może trwać wiele miesięcy, mogę nigdy nie odzyskać pieniędzy. Czy jest jakaś możliwość zabezpieczenia w toku sprawy majątku spółki, przykładowo wpisania hipoteki? Czy wystarczą dowody na to, że nie płaci innym?

Czytelnik może złożyć w toku sprawy wniosek o zabezpieczenie powództwa przez ustanowienie hipoteki przymusowej. Przy czym, aby odniósł on pożądany skutek, trzeba uprawdopodobnić roszczenie i wykazać interes prawny w udzieleniu zabezpieczenia. Do takiej konkluzji prowadzi korelacja norm prawnych oraz orzecznictwa sądowego.


Pozostało jeszcze 81% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane