Tak dużej liczby nowych etatów jak w I półroczu tego roku nie było od dziewięciu lat. Rekordowo niska była też liczba likwidowanych miejsc pracy.
POPYT NA PRACĘ* / Dziennik Gazeta PrawnaW I półroczu firmy stworzyły ponad 390 tys. nowych etatów – wynika z danych GUS. To o 11 proc. więcej niż przed rokiem. I tylko o 2 tys. mniej niż w rekordowym pod tym względem 2007 r. Ale wtedy gospodarka rozwijała się w tempie aż ponad 7 proc., podczas gdy obecnie wzrost PKB wynosi ok. 4 proc. Równocześnie skurczyła się liczba likwidowanych miejsc pracy. W pierwszych sześciu miesiącach tego roku pracodawcy skasowali ich prawie 140 tys. – to najmniej od 2009 r., gdy zaczęto zbierać takie dane. Przybyło więc netto ponad ćwierć miliona etatów – to także rekord.
Według GUS najwięcej miejsc pracy powstało w handlu i firmach zajmujących się naprawą samochodów. To między innymi efekt poprawy sytuacji materialnej gospodarstw domowych. Realne dochody na osobę wzrosły w ubiegłym roku o 7 proc. dzięki rosnącym pensjom i programowi 500 plus. W tym roku wynagrodzenia nadal rosną – w pierwszym półroczu były o 5 proc. wyższe niż przed rokiem. Przybywa też klientów w sklepach. Firmy z branży handlowej muszą więc tworzyć nowe miejsca pracy, by sprawnie obsługiwać klientów.
Na drugim miejscu w rankingu branż, które stworzyły najwięcej nowych miejsc pracy, jest przemysł przetwórczy, który zwiększa produkcję, by zaspokoić rosnące zamówienia krajowe i zagraniczne.
Nowe miejsca pracy powstają zarówno w starych przedsiębiorstwach, jak i zbudowanych od podstaw. W pierwszym półroczu otwarto na przykład zakład IFA Poweration Polska, produkujący półosie napędowe głównie dla niemieckich koncernów motoryzacyjnych. Rozpoczęła też produkcję nowa fabryka wyrobów tytoniowych Japan Tobbaco International.
Przedsiębiorstwa mają problemy ze znalezieniem pracowników. W końcu czerwca na chętnych czekało 122 tys. etatów – o ponad 29 proc. więcej niż przed rokiem. Przybywa firm, które rekrutują swoje załogi na Ukrainie.
Problemy z obsadą stanowisk mogą się jeszcze nasilać, bo przedsiębiorstwa chcą zwiększać zatrudnienie. Planuje to w tym roku zrobić 8 proc. pracodawców – wynika z badań firmy ManpowerGroup.