statystyki

Kłótnia w rodzinie o rynek energii

autor: Tomasz Jóźwik07.09.2017, 07:58; Aktualizacja: 07.09.2017, 08:22
pieniądze

Skala giełdowych transakcji zmniejsza się od dwóch lat – jeszcze w pierwszym półroczu 2015 r. wolumen sięgał 90 TWh, w tym roku był mniejszy o 50 proc.źródło: ShutterStock

Kontrolowane przez państwo największe koncerny energetyczne spierają się o to, jak dużo energii elektrycznej powinno być sprzedawane przez giełdę. W efekcie ceny prądu mogą wzrosnąć.

W sierpniu obroty energią elektryczną na Towarowej Giełdzie Energii były o 32 proc. niższe niż przed rokiem. Skala giełdowych transakcji zmniejsza się od dwóch lat – jeszcze w pierwszym półroczu 2015 r. wolumen sięgał 90 TWh, w tym roku był mniejszy o 50 proc. Obroty zanikają przede wszystkim na rynku terminowym, który firmom dostarczającym prąd do końcowych odbiorców pozwala zabezpieczyć dostawy energii w przyszłości.

– Zabezpieczenie zapewniał przede wszystkim rynek giełdowy, ale spadające obroty powodują, że działanie na nim jest coraz bardziej ryzykowne. Dodatkowe koszty związane z rosnącym ryzykiem podwyższają końcową cenę dla klienta – mówi Tomasz Lender, wiceprezes zarządu Tauronu Sprzedaż.

Obroty spadają, bo najwięksi wytwórcy energii zobowiązani są sprzedawać na giełdzie coraz mniej prądu. Limit wynosi 15 proc. produkcji. Ale firmy, które otrzymywały od rządu rekompensaty za rozwiązanie długoterminowych kontraktów na sprzedaż prądu (wymusiło to wejście do Unii), zobowiązane były sprzedawać na giełdzie całość energii produkowanej w tych blokach, które objęły rekompensaty. W zeszłym roku mechanizm przestał funkcjonować w grupie PGE i giełdowe zobowiązania największego wytwórcy prądu w Polsce gwałtownie spadły.


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane