Dodał, że we wtorek rząd przyjął uchwałę w sprawie działań podejmowanych w zakresie rozwoju energetyki jądrowej. "Powołamy pełnomocnika rządu ds. polskiej energetyki jądrowej" - poinformował.
Zaznaczył, że za budowę elektrowni jądrowej będzie odpowiadać Polska Grupa Energetyczna.
Jego zdaniem Polacy w czasie kryzysu gazowego byli bezpieczni. "Procedury nie zawiodły, na ile można być bezpiecznym w takiej sytuacji, Polacy, szczególnie odbiorcy indywidualni, byli bezpieczni" - podkreślił.
"Priorytetem rządu będzie bezpieczeństwo energetyczne"
Priorytetem rządu będzie bezpieczeństwo energetyczne obywateli Polski - powiedział Tusk.
"Z punktu widzenia mojego rządu, w czasach niestabilności energetycznej, jak kryzys rosyjsko-ukraiński, naszym priorytetem będzie bezpieczeństwo energetyczne naszych obywateli" - zaznaczył.
"Nie ma innego priorytetu. Nie będziemy mieszali geopolityki do gazu w kuchenkach gazowych i do mieszkań Polaków" - podkreślił.
"Dotychczasowe działania, przynajmniej na takim poziomie, jaki wyznaczył kryzys z ostatnich dni, okazały się na szczęście wystarczające. Ale zdajemy sobie sprawę, że przyszłość może być mniej różowa" - ocenił premier.
"W najbliższych dniach umowy dot. gazu z partnerami arabskimi"
W najbliższych dniach będziemy finalizować umowy dotyczące gazu z partnerami arabskimi - poinformował Tusk.
"To efekt m.in. mojej wizyty w Katarze i w Kuwejcie. Przedstawiciele Kataru w najbliższych dniach zjawią się w Polsce, aby finalizować kwestie cenowe tego kontraktu" - powiedział.
"Chcemy radykalnie przyspieszyć proces inwestycyjny przy terminalu gazowym, czyli tzw. gazoporcie w Świnoujściu. Będziemy potrzebowali takiej specustawy, tak jak przy niektórych innych projektach infrastrukturalnych, aby zdecydowanie przyspieszyć procedury projektowe, przetargowe, budowlane i administracyjne" - dodał Tusk.
"Unijne pieniądze na budowę magazynów gazu i paliw"
Polska będzie korzystać z unijnych pieniędzy przy rozbudowie możliwości magazynowania gazu, ropy naftowej i paliw - zapowiedział premier Donald Tusk.
Tusk powiedział, że w ramach działań dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego rozbudowane zostaną magazyny gazu ziemnego - w Wierzchowicach (Dolnośląskie), Mogilnie (Kujawsko- pomorskie) i w miejscowości Kossakowo (Pomorskie).
Pojemność magazynów powinna wzrosnąć do 2,36 mld m sześc. w pierwszym etapie, a ostatecznie do blisko 4 mld m sześc.
"Zapasy gazu wydają się najlepszym zabezpieczeniem w sytuacjach kryzysowych. Za budowę magazynów odpowiadają Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo i Gaz-System" - powiedział premier.
Premier zapowiedział wzrost wydobycia krajowego gazu ziemnego
Nasz kraj będzie też rozszerzał możliwości składowania paliw i ropy w magazynach, również te zbiorniki będą budowane z pomocą unijnych środków z programu Infrastruktura i Środowisko. Za ich wykonanie odpowiadają Operator Logistyczny Paliw Płynnych i Przedsiębiorstwo Eksploatacji Rurociągów Naftowych "PERN".
Premier zapowiedział wzrost wydobycia krajowego gazu ziemnego. Jak najszybciej powinna zostać uruchomiona nowa kopalnia gazu ze złoża Lubiatów, Międzychód i Grotów. Przypomniał, że niedawno rozstrzygnięto przetarg na budowę ujęcia gazu.
Podał, że zwiększona zostanie liczba interkonektorów - połączeń na granicach Polski na południu i zachodzie - m.in. z Niemcami. Rozpoznane zostaną możliwości w sprawie budowy połączeń w kierunku Norwegii przez Danię. Premier nie wykluczył dołączenia polskiego systemu do hubu gazowego w Baumgarten w Austrii. Uzyska on dla nas większe znaczenie, jeśli powstanie gazociąg Nabucco z południa Europy - podkreślił.
Premier podał, że działania te są elementem strategii energetycznej, nad którą prace zakończą się w tempie "tak szybkim, jak to możliwe".
"Polska rozmawiała z Francją i Koreą Południową nt. energetyki jądrowej"
Polska rozmawiała "serio" z Francją i Koreą Południową w sprawie rozwoju energetyki jądrowej - poinformował Tusk.
"Przez rozmowy serio uważam jednoznaczne zgłoszenie zainteresowania polskiej strony współpracą (...) i ewentualnie w przyszłości współpracą już wykonawczą, inwestycyjną" - powiedział.
Dodał, że w Europie "Francuzi są liderem jeśli chodzi o energetykę jądrową, a w Azji Korea Południowa".
"Będziemy współpracowali po to, by znaleźć najtańsze z punktu widzenia Polski, najbezpieczniejsze, najnowocześniejsze technologie. Na pewno Francuzi mogą tutaj być bardzo cennym partnerem" - zaznaczył premier.
Komentarze (12)
Pokaż:
NajnowszePopularneNajstarszeTradycjonaliści krzyczą węgiel, węgiel, tylko niech zaczną za niego płacić to zrozumieją co to znaczy.
W Polsce niska emisja jest nie do zniesienia, ze względu na wysoką cenę tony krajowego /swojego/ węgla, przez to ludzie palą w piecach wszystko oprucz kamienia i cegły /folie, stare buty, stare ubrania , opakowania plastikowe dosłownie wszystko/. Pawlak by powiedział - węgiel to przeżytek.
Chodziło mi o to, że chciałbym to usłyszeć w TV z ust zatrudnionych przez rząd ekspertów a od polityków zapewnienie, że to będzie realizowane w ten sposób jak opisałeś. Obawiam się, że nasi politycy zrobią z tego po prostu targi wyborcze a kontrakt na budowę będzie podpisany w tak skandaliczny sposób jak np kontrakt na przesył gazu przez Polskę podpisany przez sławnego wicepremiera Pola, który mówi, o stopniowej obniżce stawek za przesył do poziomu 0,5USD podczas gdy Europa średnio pobiera 2 USD. I wyjdzie z tego to o czym pisze Mic.
Jedna poprawka do kk i Mic. Światowe zasoby uranu są szacowane na ok 100 lat więc inwestycja JEST opłacalna.
Faktycznie głównymi producentami są Kanada i Australia lecz 3 i 4 miejsca to Kazachstan i Rosja więc jakby bliżej i zapewne od nich będziemy brać...
Podobnie jak gaz mogliśmy brać z Norwegii czy Azerbejdżanu ale mamy monopol :o(
Pozdrawiam
1. Głównymi producentami Uranu są Kanada i Australia, dużymi są Namibia i Niger. Raczej nie powinno być problemów z pozyskaniem surowca.
2. Kwestie odpadów są dokładnie regulowane międzynarodowymi przepisami, odpady muszą zalegać w stanowiskach stabilnych geologicznie, nie są one z resztą specjalnie niebezpieczne, ślązacy byliby bardziej napromieniowani swoimi telewizorami niż tymi odpadami.
3. Lokalizacje są już wstępnie ustalone - chodzi o stabilność geologiczną i obecność zbiornika do chłodzenia reaktorów, z początku mieszkańcy pewnie zachwyceni by nie byli, ale w momencie kiedy staliby się mieszkańcami jednej z najbogatszych gmin w polsce raczej by im przeszło.
choć śpimy na najwiękrzym węglu w Europie nadającym się do zamiany na wysoki ekologiczny GAZ albo
sprzedane koncesje na najwiękrze nowe złoża GAZU koło Poznania niemcom i Anglikom
GAZ z naszego węgla i energię elektr. możemy exportować
To ja mam 3 pytania:
1. Skąd uran? Pewnie od Rosji - jedynego dostawcy. Jakaś dywersyfikacja dostaw? Wiem, że pręty starczą na długo ale raz chociaż trzeba je załadować.
2. Gdzie pójdą odpady? Na Bałtyk i za burtę czy do kopalń pod ziemię? Będą mieć je pod podłogami Ślązacy z Gliwic czy Katowic ?
3. Jaka lokalizacja? Już widzę te tłumy zadowolonych mieszkańców witających entuzjastycznie ekipy budowlane.
Jak na razie mało konkretów, same obietnice.