Dodał, że we wtorek rząd przyjął uchwałę w sprawie działań podejmowanych w zakresie rozwoju energetyki jądrowej. "Powołamy pełnomocnika rządu ds. polskiej energetyki jądrowej" - poinformował.

Zaznaczył, że za budowę elektrowni jądrowej będzie odpowiadać Polska Grupa Energetyczna.

Jego zdaniem Polacy w czasie kryzysu gazowego byli bezpieczni. "Procedury nie zawiodły, na ile można być bezpiecznym w takiej sytuacji, Polacy, szczególnie odbiorcy indywidualni, byli bezpieczni" - podkreślił.

"Priorytetem rządu będzie bezpieczeństwo energetyczne"

Priorytetem rządu będzie bezpieczeństwo energetyczne obywateli Polski - powiedział Tusk.

"Z punktu widzenia mojego rządu, w czasach niestabilności energetycznej, jak kryzys rosyjsko-ukraiński, naszym priorytetem będzie bezpieczeństwo energetyczne naszych obywateli" - zaznaczył.

"Nie ma innego priorytetu. Nie będziemy mieszali geopolityki do gazu w kuchenkach gazowych i do mieszkań Polaków" - podkreślił.

"Dotychczasowe działania, przynajmniej na takim poziomie, jaki wyznaczył kryzys z ostatnich dni, okazały się na szczęście wystarczające. Ale zdajemy sobie sprawę, że przyszłość może być mniej różowa" - ocenił premier.

"W najbliższych dniach umowy dot. gazu z partnerami arabskimi"

W najbliższych dniach będziemy finalizować umowy dotyczące gazu z partnerami arabskimi - poinformował Tusk.

"To efekt m.in. mojej wizyty w Katarze i w Kuwejcie. Przedstawiciele Kataru w najbliższych dniach zjawią się w Polsce, aby finalizować kwestie cenowe tego kontraktu" - powiedział.

"Chcemy radykalnie przyspieszyć proces inwestycyjny przy terminalu gazowym, czyli tzw. gazoporcie w Świnoujściu. Będziemy potrzebowali takiej specustawy, tak jak przy niektórych innych projektach infrastrukturalnych, aby zdecydowanie przyspieszyć procedury projektowe, przetargowe, budowlane i administracyjne" - dodał Tusk.