statystyki

W jaki sposób można zwiększyć swoją atrakcyjność, by wygrać walkę o inwestora

autor: Fryderyk Bojdo, Sonja Wap30.08.2017, 09:50; Aktualizacja: 30.08.2017, 10:57
7,5 mld dol. czyli 1,6 proc. PKB. tyle według PAIH zagraniczne firmy zainwestowały w Polsce w 2015 r.

7,5 mld dol. czyli 1,6 proc. PKB. tyle według PAIH zagraniczne firmy zainwestowały w Polsce w 2015 r.źródło: Inne

Zewnętrzne inwestycje na terenie gminy dają jej szansę na rozwój i podniesienie jakości życia mieszkańców. Samorządy nie powinny oszczędzać na obsłudze prywatnych firm

Korzyści dla gmin związane z prywatnymi inwestycjami na ich terenach są nie do przecenienia. Nowe przedsiębiorstwa to nie tylko dodatkowe wpływy z podatków, lecz także miejsca pracy, poprawa wizerunku jednostki jako miejsca atrakcyjnego i innowacyjnego, a także transfer wiedzy i rozwój infrastruktury publicznej. Dlatego warto odpowiedzieć sobie na pytania, co sprawia, że firmy chętniej inwestują w jednych miastach, a pomijają inne oraz w jakim stopniu władze samorządowe mogą się przyczynić do decyzji do lokowania kapitały akurat w ich regionie.

Co przyciąga

Czynnikiem o największym znaczeniu jest kondycja lokalnego rynku pracy. W przypadku wyspecjalizowanych usług kluczowy będzie dostęp do wysokiej klasy specjalistów z danej dziedziny (absolwentów i studentów odpowiednich kierunków studiów). Z kolei dla firm produkcyjnych i zapleczy montażowych bardziej istotna jest ogólna sytuacja gospodarcza regionu lub miasta – relatywnie niskie koszty pracy albo liczba bezrobotnych gotowych do podjęcia zatrudnienia. To tylko niektóre czynniki mogące w największym stopniu zdecydować o wyborze lokalizacji.

Innym zasadniczym parametrem jest infrastruktura, przede wszystkim dostępność powierzchni biurowych bądź działek pod budowę. Jakby nie patrzeć stawki najmu lub ceny metra gruntu są często pierwszym analizowanym czynnikiem decydującym o podjęciu inwestycji.


Pozostało 86% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane