statystyki

Kara za niedotrzymanie terminu unieszkodliwienia odpadów nie zależy od stopnia winy

autor: Leszek Jaworski13.08.2017, 12:30
śmieci

W zakresie gospodarowania odpadami przywiezionymi z zagranicy wiążący jest art. 16 lit. e rozporządzenia nr 1013/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie przemieszczania odpadów.źródło: ShutterStock

Spółka z o.o., której jestem współudziałowcem, na podstawie decyzji głównego inspektora ochrony środowiska sprowadziła z Ukrainy dwa transporty niebezpiecznych odpadów w celu ich unieszkodliwienia. Jednak z powodu nieprzewidzianych wcześniej przerw w pracy instalacji musieliśmy zmniejszyć ilość unieszkodliwionych odpadów. Wojewódzki inspektor ochrony środowiska nałożył na spółkę wysoką karę pieniężną, która może spowodować poważne problemy finansowe. Powodem było niewypełnienie obowiązku potwierdzenia dokonania unieszkodliwienia odpadów w terminie jednego roku kalendarzowego od dnia ich otrzymania. Nie zgadzam się z decyzją, bo moim zdaniem termin wynosi trzy lata. Czy mam rację?

Niestety nie. Artykuł 25 ust. 4 ustawy o odpadach, który przewiduje, że czas magazynowania odpadów nie może przekroczyć trzech lat, nie miał w tej sprawie zastosowania. Dotyczy bowiem gospodarki odpadami prowadzonej na terenie kraju.

W zakresie gospodarowania odpadami przywiezionymi z zagranicy wiążący jest art. 16 lit. e rozporządzenia nr 1013/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie przemieszczania odpadów. Określa on, że okres magazynowania odpadów do czasu ich unieszkodliwienia może trwać maksymalnie rok. Naruszenie tego wymogu z kolei stanowi przesłankę do nałożenia kary pieniężnej wynikającej z ustawy o międzynarodowym przemieszczaniu odpadów (dalej: u.m.p.o.).

W orzecznictwie podkreśla się, że kara pieniężna wymierzana na podstawie art. 33 ust. 1 pkt 5 u.m.p.o. jest niezależna od stopnia zawinienia. Przepis ten wprost wskazuje na jej nieuchronność. Nie ma zatem znaczenia, czy do naruszenia obowiązków doszło umyślnie, czy też nieumyślnie. Przepis posługuje się bowiem frazą: „choćby nieumyślnie odbiorca odpadów nie wypełnił stosownych obowiązków”.


Pozostało 45% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane