statystyki

Szczurek: Czego potrzeba do wzrostu inwestycji

autor: Mateusz Szczurek26.07.2017, 07:47; Aktualizacja: 26.07.2017, 09:08
Szczurek Mateusz, fot Wojtek Górski

Szczurek Mateusz, fot Wojtek Górskiźródło: DGP

Pod wieloma względami polska gospodarka ma się znakomicie. Rekordowo niskie bezrobocie, szybko rosnąca konsumpcja, wzrost płac przekraczający o ponad 10 pkt średnią europejską w ciągu ostatnich pięciu lat – wszystko to jest objawem doskonałej (by nie napisać „szczytowej”) koniunktury.

Dobra koniunktura, choć z natury rzeczy nietrwała, jest w rozwoju każdego kraju bardzo ważna. Niedostatek popytu w wielu europejskich krajach podczas Wielkiej Recesji to nie tylko gorsze statystyki PKB. To także utrwalenie bezrobocia, utrata umiejętności, marniejące niedokończone inwestycje. Określenie „stracona dekada” nie mówi wszystkiego – szkody wywołane recesją trwają często dłużej niż ona sama. To, że Polska takiego losu uniknęła, jest nie lada sukcesem. Większa aktywność zawodowa, zatrzymanie emigracji, zdrowy system bankowy to tylko kilka z długotrwałych korzyści z dobrego zarządzania popytową stroną gospodarki.

Popyt jednak to nie wszystko, szczególnie w dłuższym okresie. Wyzwaniem dla Polski jest obniżający się wzrost potencjalny – a więc taki, który możemy trwale osiągnąć bez gospodarczych nierównowag. Nadmiernie rosnące zadłużenie zagraniczne lub inflacja to objawy zderzenia z barierą wzrostu potencjalnego. Demografia ogranicza w Polsce dostępność rąk do pracy, moce produkcyjne rosną wolno, gorsza niż w poprzednich dwóch dekadach jest dziś też dynamika wydajności. Wszystko to wpływa na potencjał rozwojowy.

Odpowiedzią na te niepokojące trendy jest wyższa aktywność zawodowa, polityka imigracyjna ułatwiająca lepsze wykorzystanie umiejętności, przepisy zatrudnienia i oskładkowania sprzyjające ustawicznemu doskonaleniu zawodowemu.


Pozostało 75% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane