Prezydent Lech Kaczyński rozmawiał w sobotę wieczorem z premierem Czech, które obecnie przewodzą Unii Europejskiej, Mirkiem Topolankiem - poinformował PAP minister w Kancelarii Prezydenta, odpowiedzialny za sprawy zagraniczne Mariusz Handzlik.

O sprawie kryzysu gazowego L. Kaczyński rozmawiał także z prezydentem Ukrainy Wiktorem Juszczenką i ukraińską premier Julią Tymoszenko.

Jak podkreślił prezydencki minister, prezydent Kaczyński "popiera misję premiera Topolanka", a jednocześnie "rozumie argumenty strony ukraińskiej".

Zdaniem Handzlika, "jest duża szansa na osiągnięcie porozumienia" (ws. wznowienia dostaw gazu - między Rosją a Ukrainą - PAP).

Topolanek wrócił w sobotę wieczorem z Moskwy do Kijowa, gdzie rozmawiał na temat kryzysu gazowego. Przywiózł Ukraińcom protokół o powołaniu komisji ds. monitorowania tranzytu rosyjskiego gazu przez Ukrainę do UE. Dokument został już podpisany przez Rosję i UE.

Zgodnie z deklaracjami Moskwy, jeśli do protokołu przyłączy się i Kijów, wstrzymane 7 stycznia tłoczenie gazu do UE przez Ukrainę zostanie wznowione. Premier Ukrainy Julia Tymoszenko, rozpoczynając w Kijowie rozmowy z premierem Czech oświadczyła, że Ukraina gotowa jest do działań, które pozwolą odblokować dostawy rosyjskiego gazu do innych państw.

Późnym wieczorem Handzlik podkreślił w rozmowie z PAP, że prezydent popiera porozumienie między Ukrainą a Rosją, jeżeli chodzi o tranzyt gazu. Zaznaczył też, że mamy nadzieję, iż dojdzie do porozumienia między Rosją a Ukrainą w sprawie dostaw gazu do Ukrainy. Ponadto zaznaczył, że Polska niezmiennie wspiera Ukrainę w jej aspiracjach dotyczących UE i NATO.