Sejm zakończył w piątek prace nad ustawą o koncesji na roboty budowlane lub usługi, przyjmując wszystkie poprawki Senatu. Miały one charakter redakcyjny.

Ustawa o koncesji na roboty budowlane lub usługi tworzy nowe możliwości wykonywania zadań publicznych przy współpracy z firmami w zakresie robót budowlanych i usług. M.in. samorządy i inne podmioty publiczne będą mogły zawrzeć z przedsiębiorcą umowę koncesji.

Dotychczas zadania publiczne najczęściej były realizowane poprzez udzielanie zamówienia publicznego, mimo że Prawo zamówień publicznych przewiduje możliwość koncesji na roboty budowlane.

Jak uzasadniał rząd, chociaż ustawa zawiera odrębny rozdział poświęcony koncesji na roboty budowlane, to procedura ich udzielania była równie skomplikowana, jak w przypadku zamówień publicznych, co zniechęcało do korzystania z tej formy współpracy. Ponadto dotąd nie było możliwości udzielania koncesji na usługi.

Nowa ustawa będzie mogła być stosowana w przypadkach, w których odbiorcą świadczenia mogą być osoby trzecie

Jednak nie wszystkie rodzaje działalności mogą być realizowane w formie koncesji. Nowa ustawa będzie mogła być stosowana w przypadkach, w których odbiorcą świadczenia mogą być osoby trzecie, tj. faktyczni użytkownicy przedmiotu koncesji.

Koncesjonodawca, np. samorząd, będzie zamieszczał ogłoszenie o koncesji na roboty budowlane m.in. w Biuletynie Zamówień Publicznych oraz na swojej stronie internetowej. Następnie będzie zapraszać do udziału w negocjacjach tych oferentów, którzy zgodnie z procedurą złożyli wnioski.

Ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od daty ogłoszenia.