statystyki

Rada Polityki Pieniężnej zabetonowała stopy

autor: Tomasz Jóźwik06.07.2017, 07:49; Aktualizacja: 06.07.2017, 08:02
„Rada Polityki Pieniężnej postanowiła utrzymać stopy procentowe na niezmienionym poziomie” – taki komunikat po zakończeniu posiedzenia instytucji decydującej o kształcie polityki monetarnej ukazał się już 26. raz z rzędu.

„Rada Polityki Pieniężnej postanowiła utrzymać stopy procentowe na niezmienionym poziomie” – taki komunikat po zakończeniu posiedzenia instytucji decydującej o kształcie polityki monetarnej ukazał się już 26. raz z rzędu.źródło: ShutterStock

NBP nieznacznie obniżył prognozę inflacji i podniósł oczekiwania co do tegorocznego tempa wzrostu gospodarczego.

 „Rada Polityki Pieniężnej postanowiła utrzymać stopy procentowe na niezmienionym poziomie” – taki komunikat po zakończeniu posiedzenia instytucji decydującej o kształcie polityki monetarnej ukazał się już 26. raz z rzędu. Po raz ostatni RPP dokonała korekty w marcu 2015 r., kiedy podstawowa stopa referencyjna została obniżona z 2 do 1,5 proc.

Od 28 miesięcy stopy pozostają na tym samym poziomie i nic nie wskazuje, żeby przez kolejne półtora roku miały się zmienić. „Rada podtrzymuje ocenę, że w świetle dostępnych danych i prognoz obecny poziom stóp procentowych sprzyja utrzymaniu polskiej gospodarki na ścieżce zrównoważonego wzrostu oraz pozwala zachować równowagę makroekonomiczną” – napisała RPP w komunikacie po posiedzeniu. W porównaniu do komunikatu sprzed miesiąca, kiedy kończyło się poprzednie posiedzenie, nie zmieniło się ani jedno słowo.

Podejmując decyzję o stopach procentowych, członkowie RPP mieli do dyspozycji lipcową projekcję inflacji i PKB. To pierwsza taka analiza sporządzona przez utworzony w marcu tego roku na bazie Instytutu Ekonomicznego NBP departament analiz ekonomicznych.

Zmiany organizacyjne były jednak dużo głębsze niż w samych prognozach. Z lipcowej projekcji wynika, że inflacja z 50-procentowym prawdopodobieństwem znajdzie się w tym roku w przedziale 1,6–2,3 proc. W porównaniu do poprzedniej projekcji, sporządzonej przed czterema miesiącami, o 0,2 pkt proc. obniżona została górna granica przedziału, w którym zmieścić ma się inflacja. W przypadku tempa wzrostu gospodarczego ta granica została podniesiona. W marcu NBP prognozował, że PKB wrośnie w tym roku 3,4–4,0 proc., teraz przedział został wyznaczony na 3,4–4,7 proc.

– Jest pewna ciągłość przewidywań. Żaden ośrodek analityczny nie sporządził prognoz znacząco odbiegających od naszych – mówił prezes NBP Adam Glapiński na konferencji prasowej po posiedzeniu RPP. W ocenie szefa narodowego banku to pokazuje, że polska gospodarka nie tylko jest zrównoważona, lecz także ten stan ma trwały charakter.


Pozostało 58% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane