statystyki

Co haker ukradnie, bank musi oddać

autor: Sławomir Wikariak04.07.2017, 07:32; Aktualizacja: 04.07.2017, 08:51
Zdaniem sędziów bank nie udowodnił, że to klientka dokonała autoryzacji przelewów bądź też dopuściła się rażącego niedbalstwa.

Zdaniem sędziów bank nie udowodnił, że to klientka dokonała autoryzacji przelewów bądź też dopuściła się rażącego niedbalstwa.źródło: ShutterStock

To bank musi udowodnić, że właściciel rachunku autoryzował przelewy albo też dopuścił się rażącego niedbalstwa w przypadku włamania hakerów na konto – stwierdził Sąd Okręgowy w Łodzi w opublikowanym niedawno uzasadnieniu wyroku.

Sprawa dotyczyła zniknięcia prawie 50 tys. zł z rachunku klientki jednego z polskich banków. Kobieta twierdziła, że padła ofiarą hakerów, którzy przełamali zabezpieczenia bankowe. Gdy próbowała się zalogować przez platformę cyfrową, otrzymała komunikat o możliwości ubezpieczenia karty kredytowej. Kliknęła na niego, bo inaczej nie weszłaby na swoje konto.

Następnego dnia po zalogowaniu się na rachunek ekran monitora miał rozświetlić się na biało, uniemożliwiając dokonanie jakiejkolwiek transakcji. Posiadaczka konta zadzwoniła na infolinię banku, ale od konsultanta dowiedziała się, że nie odnotowano żadnych zagrożeń. Dzień później sytuacja się powtórzyła. I tego właśnie dnia z rachunku kobiety wyparowało prawie 50 tys. zł. Najpierw ktoś przelał je na subkonto syna, a następnie na zewnętrzny rachunek. Jak się okazało, należał on do mężczyzny, który współpracował z hakerami i udostępnił im swoje konto do przelewów i wypłat.


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane