Szósty rok z rzędu najbardziej wartościową spółką na świecie jest Apple - wynika z rankingu TOP 100 firmy doradczej PwC. W najnowszym zestawieniu zwiększyła ona ponad dwukrotnie przewagę nad drugą w rankingu Alphabet w stosunku do 2016 r.

Łączna wartość rynkowa 100 największych spółek na świecie wzrosła o 1 mld 861 mln dolarów (czyli 12 proc.) w porównaniu z ubiegłorocznym rankingiem - wynika z danych PwC.

Ranking PwC "100 największych światowych spółek pod względem wartości rynkowej” uwzględnia zmiany kapitalizacji przedsiębiorstw w okresie od 31 marca 2016 roku do 31 marca 2017 roku, w tym dynamikę i trendy w ujęciu globalnym, krajowym i sektorowym.

"Przepaść pomiędzy największymi spółkami ze Stanów Zjednoczonych oraz spółkami z reszty świata ciągle się pogłębia. Amerykańskie firmy zwiększają globalny zasięg, wysoki poziom innowacyjności, oraz siłę finansową – stanowi to wyraźny kontrast w stosunku do spółek pochodzących z Wielkiej Brytanii i Europy, które wciąż tracą pozycje w rankingu. Po okresie niepewności na rynkach azjatyckich, chińskie firmy nabrały siły, a Tencent oraz Alibaba szykują się, aby wejść do Top 10 w przyszłym roku” – ocenił, cytowany w komunikacie PwC, Bartosz Margol, wicedyrektor w zespole ds. rynków kapitałowych PwC.

Reklama

Spółki ze Stanów Zjednoczonych zwiększyły prowadzenie w rankingu, podczas gdy liczba i łączna wartość spółek z Europy spadły. "Łączna kapitalizacja wszystkich spółek z rankingu odrobiła straty z 2016 roku wzrastając o 12 proc. względem analogicznego okresu poprzedniego roku i osiągając rekordowy poziom 17,4 bln dolarów" - wskazano w komunikacie.

Reklama

Liczba amerykańskich spółek wzrosła z 54 notowanych w ubiegłorocznym rankingu do 55 - w bieżącym. Udział firm z USA pod względem kapitalizacji zwiększył się do 63 proc. (z 62 proc., czyli o 1 292 mld dolarów). Obecnie wszystkie spośród 10 największych spółek pochodzą z USA.

Z rankingu wypadły dwie spółki z Europy - aktualnie jest ich 22. Spadł również łączny udział firm europejskich w kapitalizacji – z 19 proc. do 17 proc.

"Wielka Brytania utrzymuje trzecią pozycję z pięcioma firmami w TOP 100, pomimo utraty dwóch przedsiębiorstw z rankingu w porównaniu z zeszłym rokiem (w następstwie wycofania z giełdy SABMiler po przejęciu przez Anheuser-Busch InBev oraz niezakwalifikowania się w bieżącym roku Vodafone do TOP 100). Łączny udział przedsiębiorstw z Chin i Hongkongu pozostał niezmieniony na poziomie ok. 12 proc. Dwie chińskie spółki Tencent oraz Alibaba uplasowały się odpowiednio na pozycjach 11 oraz 12, odnotowując znaczący wzrost w tegorocznym rankingu" - czytamy w komunikacie.

"Szósty rok z rzędu najbardziej wartościową spółką na świecie jest Apple, która w bieżącym roku zwiększyła ponad dwukrotnie przewagę nad drugą spółką w rankingu Alphabet (właściciel Google) w stosunku do zeszłego roku. Podobnie jak w zeszłym roku, w 2017 r. łączna wartość spółek z sektora technologicznego przekroczyła łączną wartość spółek z sektora finansowego" - podano w komunikacie.

W bieżącym roku Apple odnotował największy wzrost wartości rynkowej – w ujęciu nominalnym kapitalizacja spółki wzrosła o 149 mld dolarów (25%) w stosunku do 31 marca 2016 roku. Na drugim miejscu wśród największych wzrostów, uplasował się Amazon, który zwiększył swoją kapitalizację rynkową o 144 mld dolarów (51%) w porównaniu do 31 marca 2016 roku. Silny wzrost kapitalizacji firm amerykańskich był spowodowany także wzrostem wycen takich spółek jak Facebook, Bank of America oraz JPMorgan Chase - podał PwC.