Specustawa stoczniowa, czyli Ustawa o postępowaniu kompensacyjnym w podmiotach o szczególnym znaczeniu dla polskiego przemysłu stoczniowego, weszła w życie w miniony wtorek. Dokument chroni zakłady w Gdyni i w Szczecinie przed upadłością, rozpoczyna proces sprzedaży majątku stoczni, daje gwarancje zaspokojenia wierzycieli i wprowadza pakiet ochronny dla pracowników stoczni.

Prezes Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. (ARP), Wojciech Dąbrowski przedstawił w czwartek w Gdyni harmonogram realizacji ustawy.

Rzecznik stoczniowej "Solidarności", Marek Lewandowski powiedział dziennikarzom, że "plan jest nierealny, głównie w zakresie wyceny i sprzedaży majątku zakładu".

"Wydaje nam się, że nie da się tego zrobić w tak krótkim czasie, zwłaszcza że na horyzoncie nie widać chętnych, którzy chcieliby tę stocznię kupić" - dodał.

"Głównym kryterium sprzedaży będzie cena"

Według harmonogramu, biegli do wyceny majątku mają być wybrani 22 stycznia, a 15 lutego ma być już gotowa wycena wartości rynkowej majątku (w całości i w częściach). 9 marca mają się ukazać pierwsze ogłoszenia o przetargu na majątek stoczni. Ostatni przetarg ma się zakończyć 22 maja.

Zarówno prezes ARP, jak i Prezes Stoczni Gdynia S.A., Mateusz Filipp podkreślili w czwartek, że "harmonogram jest napięty, ale możliwy do zrealizowania".

Dąbrowski poinformował, że jeśli harmonogram nie zostanie dotrzymany, to "ustawa przewiduje, że za zgodą Komisji Europejskiej termin może być wydłużony".

Prezes ARP podkreślił, że "w przetargach na sprzedaż majątku stoczni nie będzie żadnych preferencji odnośnie rodzaju prowadzonej działalności przez potencjalnych inwestorów". "Głównym kryterium sprzedaży będzie cena" - dodał.

Specustawa stoczniowa przewiduje sprzedaż majątku stoczni Gdynia i Szczecin w otwartym, nieograniczonym przetargu

Dąbrowski poinformował w czwartek w Gdyni, że ARP prowadzi już rozmowy z zainteresowanymi zakupem majątku stoczni. Zasłaniając się tajemnicą handlową nie ujawnił nazwy żadnego z zainteresowanych. "Ale biorąc pod uwagę charakter tych podmiotów gospodarczych i treść ich zapytań dotyczących specyfikacji majątku produkcyjnego, można mieć nadzieję, że produkcja statków będzie kontynuowana" - dodał.

Specustawa stoczniowa przewiduje sprzedaż majątku stoczni Gdynia i Szczecin w otwartym, nieograniczonym przetargu. Przepisy nie gwarantują produkcji statków w sprzedanych stoczniach. Zakładają, że sprzedaż majątku stoczni musi mieć charakter bezwarunkowy, a ogłoszenie o przetargu nie może zawierać ograniczeń, na rzecz których podmiotów aktywa stoczni mogą być sprzedawane.

Powstanie specjalnej ustawy jest związane z decyzją Komisji Europejskiej, która uznała, że pomoc udzielona stoczniom w Gdyni i Szczecinie jest nielegalna i dała polskiemu rządowi czas do czerwca 2009 roku na wyprzedaż ich majątku.