Firma kurierska UPS otworzyła we wtorek nowe centrum przeładunkowe w Mysłowicach (Śląskie), które zastąpiło trzykrotnie mniejszy obiekt tego typu w Katowicach. Inwestycja jest częścią wartego 2 mld USD planu inwestycyjnego tej amerykańskiej firmy w Europie.

„Polska jest dla UPS ważnym rynkiem. W pierwszym kwartale bieżącego roku osiągnęliśmy wzrost eksportu o ponad 20 proc. Ta inwestycja jest dowodem na to, że z ogromnym zaangażowaniem wspieramy rozwój działalności naszych klientów i ułatwiamy im dotarcie na rynki międzynarodowe" - powiedział podczas wtorkowego otwarcia inwestycji dyrektor generalny UPS Polska Pavel Adamovsky.

Mysłowickie centrum, którego całkowita powierzchnia przekracza 11 tys. m kw., jest wyposażone w nowoczesny system taśm transportowych, umożliwiający sortowanie nawet 6 tys. paczek na godzinę. Wewnątrz obiektu są miejsca parkingowe dla 170 samochodów kurierskich. Wraz z pracownikami call center, w Mysłowicach będzie pracować ponad 110 osób.

Firma UPS wybrała Mysłowice na miejsce inwestycji ze względu na usytuowanie w pobliżu wielu centrów biznesowych, obsługujących firmy w całej Polsce, oraz blisko portu lotniczego Katowice w Pyrzowicach, gdzie UPS zainwestował niedawno w zwiększenie pojemności lotniczego cargo. Od 3 kwietnia ruch powietrzny między Katowicami a lotniczym centrum logistycznym firmy UPS w Kolonii jest realizowany samolotem Boeing 737-300, obsługiwanym przez linie lotnicze ASL Airlines. Jego pojemność jest o jedną czwartą większa niż w przypadku wykorzystywanych dotąd dwóch samolotów turbośmigłowych ATR.

Prezes UPS na Europę Wschodnią Daniel Carrera poinformował, że obecnie UPS wdraża w Europie program inwestycyjny o wartości 2 mld USD, dzięki czemu może szybciej dostarczać przesyłki z Polski na terenie całej Europy oraz oferować wcześniejsze dostawy ekspresowe w Polsce.

W listopadzie ub. roku UPS ogłosiło rozszerzenie usług ekspresowych w Polsce, oferując wcześniejsze dostawy o określonym czasie na obszarze wyznaczonym przez 25 tys. kodów pocztowych. Wprowadzone wówczas usprawnienia poprawiły również czasy dostawy z Polski do 27 europejskich państw; dzięki nim - jak zapewnia UPS - klienci korzystający z określonych usług mogą zaoszczędzić nawet dobę czasu tranzytu. Wcześniej, we wrześniu 2015 r., UPS otworzył wartą 20 mln USD sortownię przesyłek w Strykowie (Łódzkie).

UPS jest globalną firmą logistyczną, wyspecjalizowaną w rozwiązaniach w zakresie transportu przesyłek i frachtu, także z wykorzystaniem nowych technologii. Świadczy usługi w ponad 220 krajach. Główna siedziba spółki znajduje się w Atlancie (USA).