statystyki

Plany budżetowe: Innowacje tak, wydatki już niekoniecznie

autor: Marek Chądzyński, Grzegorz Osiecki23.05.2017, 07:59; Aktualizacja: 23.05.2017, 08:26
pieniądze-finanse-budżet

Do 2020 r. wydatki na innowacyjność w relacji do PKB mają się zwiększyć blisko dwukrotnie, co wynika z celów rozwojowych UE.źródło: ShutterStock

1 mld zł w 2018 r. mają kosztować ulgi na innowacje. Ale resort finansów nie uwzględnia tego w planach budżetowych.

Sytuacja jest co najmniej niezręczna: dla Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego projekt ustawy wspierającej innowacyjność to element polityki prorozwojowej, która ma wzmacniać wzrost gospodarczy. A to przecież jeden z głównych celów Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, której autorem jest wicepremier Mateusz Morawiecki, kierujący m.in. resortem finansów. MF jednak w swoich planach – zarówno w aktualnym programie konwergencji, w którym rozlicza się z UE ze stanu polskich finansów publicznych, jak i w Wieloletnim Planie Finansowym państwa – nie uwzględniło kosztów wspierania innowacyjności. O samym projekcie wypowiada się bardzo ostrożnie. Przyznaje, że był on „roboczo konsultowany”, ale oficjalnego stanowiska Ministerstwa Finansów jeszcze nie ma.

Resort nauki: bez ulg nie będzie innowacji

Większość wsparcia, jakie chcą zapewnić innowacjom autorzy projektu, ma charakter fiskalny. Wyraźnie mają wzrosnąć ulgi na działalność badawczo-rozwojową: wszystkie koszty kwalifikowane będzie można odliczyć od dochodu w całości (dziś odliczenie jest limitowane między 30 a 50 proc. w zależności od rodzaju poniesionego kosztu i typu przedsiębiorstwa). Co więcej, katalog kosztów kwalifikowanych zostanie rozszerzony. Mają się w nim znaleźć m.in. wydatki na inne niż tylko umowa o pracę formy zatrudnienia, a także nakłady na zakup np. sprzętu pomiarowego, który formalnie nie będzie stanowił majątku firmy. Przedsiębiorcy mający status centrum badawczo-rozwojowego mogą liczyć na rodzaj kredytu podatkowego: w ich przypadku odliczenie będzie mogło wynosić 150 proc. poniesionych kosztów. W sumie rozszerzenie zakresu ulg w podatkach dochodowych może oznaczać ubytek w dochodach w finansach publicznych rzędu 1 mld zł rocznie. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego zakłada, że zapisy o ulgach miałyby obowiązywać już od 1 stycznia 2018 r.

Ministerstwo zwraca uwagę, że mamy jedne z niższych w Europie nakładów na badania i rozwój. Według Eurostatu w 2015 r. wynosiły one ok. 1 proc. PKB. Cel rządu to co najmniej 1,7 proc. PKB. Według resortu nauki trudno go będzie zrealizować bez dodatkowych zachęt. Spośród 34 państw należących do OECD aż 28 stosuje ulgi podatkowe na innowacyjność. W Holandii, we Francji czy w Belgii jest to główne narzędzie wsparcia.


Pozostało jeszcze 71% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane