Związkowcy skierowali w tej sprawie pismo do marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego - powiedział na wtorkowej konferencji prasowej Jurek.

Stocznia Szczecińska (SS) S.A. upadła w 2002 r. Na jej bazie powstała później Stocznia Szczecińska Nowa. SSN zgodnie z postanowieniem Komisji Europejskiej, która uznała, że udzielona jej pomoc publiczna była nielegalna, ma zostać sprzedana do czerwca br.

"Próby wyjaśnienia okoliczności upadłości stoczni przez uprawnione organy ścigania, zwłaszcza przez prokuraturę, ciągną się latami i nic znaczącego nie przynoszą" - napisano w przekazanym dziennikarzom piśmie do marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego.

Wg związkowców, głównym powodem powołania takiej komisji jest "pilna konieczność wyjaśnienia jednej z najbardziej bulwersujących spraw w gospodarczej historii nie tylko Szczecina, ale również całego przemysłu stoczniowego w Polsce oraz pociągnięcie do odpowiedzialności wszystkich winnych, którzy doprowadzili do upadłości największego w regionie zakładu i tym samym przyczynili się do trudności w całym sektorze stoczniowym".

"Tę sprawę należy wyjaśnić, należy się to stoczniowcom, mieszańcom Szczecina" - podkreślił Jurek.