Największe sieci handlowe w Polsce mają się dobrze, tylko 29 z przebadanych 681 firm ma kłopoty z regularnymi płatnościami – wynika z raportu BIG InfoMonitor. - Pytanie, czy sieci handlowe terminowo płacą swoim odbiorcom, czy też kontrahenci z obawy o relacje nie zgłaszają opóźnień - komentuje wyniki prezes BIG InfoMonitor.

"Zaległości posiadane przez niesolidne sieci handlowe warte są razem 139,4 mln zł" - czytamy w komunikacie BIG InfoMonitor. "Tylko na nieopłacone w terminie kredyty dziewięciu przedsiębiorstw przypada ponad 138,8 mln zł. Średnio przeterminowane kredyty przypadające na jedną firmę warte są 15,4 mln zł" - dodano.

Jak powiedział PAP prezes BIG InfoMonitor Sławomir Grzelczak, "rekordzista ma zadłużenie na kwotę przekraczającą 55,7 mln zł, a drugi w kolejce 33,2 mln zł".

Zdaniem Bisnode Polska, "jeżeli chodzi o możliwości płatnicze, to nie ma wątpliwości, że zdecydowaną większość sieci handlowych stać na bezproblemowe obsługiwanie zobowiązań". Jak wynika z danych wywiadowni gospodarczej, "są one bowiem od lat w bardzo dobrej kondycji finansowej".

Na koniec kwietnia br. spośród blisko 420 firm zbadanych przez Bisnode Polska, 83 proc. wykazało się bardzo dobrą i dobrą kondycją finansową, z czego ponad 55 proc. bardzo dobrą. W słabej (6,7 proc.) i w bardzo złej kondycji (9,8 proc.) znajdowało się ok. 17 proc. tego typu przedsiębiorstw.

Jak komentuje prezes Sławomir Grzelczak, "otwarte pozostaje pytanie, czy sieci handlowe faktycznie terminowo płacą swoim odbiorcom, czy też kontrahenci z obawy o relacje nie zgłaszają opóźnianych płatności do Rejestrów Dłużników BIG".

Doskonałą kondycję sieci handlowych potwierdzają wypracowywane wyniki. "Największe firmy z każdym rokiem nie tylko otwierają nowe sklepy, ale wykazują także wielomiliardowe przychody i zwiększają zysk, co ciekawe przy spadającej jednocześnie rentowności" - czytamy w raporcie.

Sieci handlowe płacą też coraz większe podatki. "W 2015 r. w większości przypadków wykazały wzrost odprowadzonego podatku CIT w porównaniu z rokiem 2014, choć ogólna tendencja była odwrotna. Tysiąc największych pod względem przychodów firm zapłaciło 13,5 mld zł podatku CIT, o 8,5 proc. mniej niż rok wcześniej" - wskazał BIG InfoMonitor.