statystyki

Srogie kary od KNF dla nieuczciwych prezesów spółek giełdowych

autor: Michał Bogacz, Cyryl Szudra25.04.2017, 09:55; Aktualizacja: 25.04.2017, 10:18
Najbardziej wzrost kar odczują członkowie zarządów.

Najbardziej wzrost kar odczują członkowie zarządów.źródło: ShutterStock

ZMIANA PRAWA: 6 maja wejdą w życie przepisy wprowadzające nowe, znacznie zwiększone sankcje za nieprawidłowe raportowanie przez spółki publiczne. To pokłosie unijnego rozporządzenia MAR (rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady [UE] nr 596/2014 z 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku; Dz.Urz. UE z 2014 r. L 173, s. 1). Mimo że obowiązuje ono już od lipca 2016 r., to polskie przepisy do tej pory nie były do niego w pełni dostosowane. Wprowadzając sankcje, ustawodawca wyposaża Komisję Nadzoru Finansowego w znacznie lepsze narzędzia do walki z nadużyciami. KNF zapowiada, że nie zawaha się użyć sankcji wprowadzonych w nowych przepisach. Oręż ten może uderzyć zarówno w emitentów, jak i indywidualnie w członków ich zarządów i rad nadzorczych.

Zmiany wprowadza ustawa z 10 lutego 2017 r. o zmianie ustawy o obrocie instrumentami finansowymi oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. nr 724), która wejdzie w życie (z małymi wyjątkami) 6 maja 2017 r. Ustawa usuwa z polskiego porządku prawnego te przepisy, które regulują obowiązki wykonywane obecnie wyłącznie na podstawie rozporządzenia MAR – m.in. definicję informacji poufnej z ustawy o obrocie instrumentami finansowymi. Ponadto wprowadza sankcje karne i administracyjne przewidziane w MAR, które w realiach polskiego rynku kapitałowego zdecydowanie należy ocenić jako rygorystyczne. Przepisy te dotyczą wszystkich spółek publicznych, a więc takich, których choćby część akcji została dopuszczona do publicznego obrotu.

PODWYŻSZONA ODPOWIEDZIALNOŚĆ

Wzrost kar jest znaczny. Przykładowo za niewykonanie lub nienależyte wykonanie obowiązku raportowania w zakresie informacji poufnych, zgodnie z art. 96 ust. 1 ustawy o ofercie publicznej... (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 1639 ze zm.), maksymalna kara pieniężna, jaką można nałożyć na emitenta, wynosi 1 mln zł, natomiast od 6 maja kara w maksymalnej wysokości będzie mogła wynieść 10 364 000 zł lub równowartość 2 proc. całkowitego rocznego przychodu wykazanego w ostatnim zbadanym sprawozdaniu finansowym za rok obrotowy (jeżeli przekracza ona 10 364 000 zł.) Mamy zatem do czynienia z ponad dziesięciokrotnym wzrostem.

Najbardziej wzrost kar odczują jednak członkowie zarządów. Obecnie w przypadku naruszenia przez emitenta obowiązku w zakresie raportowania informacji poufnych maksymalna sankcja pieniężna, jaką można nałożyć na członka zarządu spółki, wynosi 100 000 zł. Natomiast po wejściu w życie ustawy zmieniającej będzie to 4 145 600 zł, co oznacza wzrost czterdziestokrotny! - przy czym naruszenie obowiązku przez emitenta nie będzie musiało mieć charakteru rażącego.

SANKCJA TEŻ ZA NIEPOWIADOMIENIE O TRANSAKCJI

Podwyższono również sankcje za nieprawidłowości w zakresie transakcji menedżerskich, np. za niepowiadomienie w terminie przez żonę członka zarządu emitenta o sprzedaży akcji tej spółki. KNF za tego typu naruszenie obowiązków z rozporządzenia MAR będzie mogła nałożyć karę pieniężną w maksymalnej wysokości:

● w przypadku osób fizycznych - do 2 072 800 zł,

● w przypadku innych podmiotów - do 4 145 600 zł.

Jeśli jednak możliwe jest ustalenie kwoty korzyści lub unikniętej straty, to KNF może nałożyć karę pieniężną do wysokości trzykrotnej kwoty osiągniętej korzyści lub unikniętej straty. Do tej pory za naruszenie obowiązku notyfikowania o transakcji menedżerskiej maksymalna kara mogła wynieść 100 000 zł (1 mln zł dla emitenta). Istotne jest to, że powyższe kary za nadużycia mogą zostać nałożone na osoby dokonujące transakcji, ale również na emitenta – jeśli ten nie przekaże w formie bieżącego raportu otrzymanego zawiadomienia o transakcji.


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane