"Planowane średnie wydatki na organizację tegorocznych świąt wynoszą ok. 400 zł. Porównując je do średnich kosztów zwykłego weekendu, zauważamy wzrost o blisko 300 zł" - powiedział dyrektor Departamentu Customer Intelligence Mariusz Pawłowski, cytowany w komunikacie.

W ramach cyklicznego badania Barometr Providenta Polacy odpowiedzieli na pytanie, ile wynoszą ich wydatki w standardowy weekend. Połowa respondentów wskazała, że wydaje mniej niż 100 zł, natomiast niemal jedna szósta respondentów deklaruje wydatki oscylujące powyżej 150 zł. Osoby, które mają dzieci, w zwykły weekend wydają średnio 123 zł - to o jedną trzecią więcej niż osoby bez dzieci (średnio 91 zł), podano także.

Z badania wynika również, że najwięcej w weekendy wydają te osoby, które deklarują, że pieniędzy wystarcza im na wszystko bez specjalnych wyrzeczeń i jeszcze oszczędzają na przyszłość - to grupa, która zadeklarowała wydatki na poziomie 162 zł. Wydatki osób, którym wystarcza tylko na podstawowe potrzeby, w zwykły weekend wynoszą 88 zł.

"Sytuacja finansowa to także jeden z głównych czynników determinujących wysokość wydatków wielkanocnych. Rodziny najlepiej sytuowane wydadzą znacznie więcej niż pozostali. Co ciekawe, na wysokość deklarowanych wydatków świątecznych wpływa także to, czy w rodzinie są dzieci. Osoby z dziećmi wydadzą na Wielkanoc średnio o 50% więcej niż osoby bez dzieci (442 zł w porównaniu do 302 zł)" - czytamy dalej. 

"Badania pokazują, że osoby, które mają dzieci, zamierzają wydać znacznie więcej niż osoby bez dzieci - być może wynika to z chęci obdarowania najmłodszych prezentami. 37% badanych deklaruje chęć kupienia najbliższym upominków z okazji Świąt Wielkanocnych" - powiedziała kierownik ds. komunikacji Karolina Łuczak.

Całkowite koszty urządzenia Świąt Wielkanocnych w większości polskich domów będą w tym roku takie same jak w roku ubiegłym - wyniosą średnio 400 zł. 

"Barometr Providenta" to cykliczne badanie Polaków, które pozwala na lepsze zrozumienie zachowań i decyzji finansowych konsumentów. Badanie zrealizował PBS w dniach 24-26.03.2017 r. na ogólnopolskiej próbie n=1000 Polaków w wieku 15+.

Provident Polska jest częścią grupy finansowej International Personal Finance (IPF). Firma jest notowana na Londyńskiej Giełdzie Papierów Wartościowych, a także - w ramach notowań równoległych - na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. W Polsce Provident działa od 1997 roku i jest największą firmą wchodzącą w skład IPF. Firma oferuje pożyczki 2,6 mln klientów w ośmiu krajach europejskich.