ArcelorMittal Poland: Zamiast podwyżek mogą być zwolnienia

autor: Karolina Baca-Pogorzelska30.03.2017, 07:57; Aktualizacja: 30.03.2017, 09:48
Wygaszenie wielkiego pieca w Hucie Katowice uderzy rykoszetem w finanse Jastrzębskiej Spółki Węglowej

Wygaszenie wielkiego pieca w Hucie Katowice uderzy rykoszetem w finanse Jastrzębskiej Spółki Węglowejźródło: Inne

Konflikt w ArcelorMittal Poland: związkowcy żądają interwencji prokuratora generalnego i repolonizacji hut.

W polskich zakładach hinduskiego potentata wrze od ponad miesiąca. Gdy okazało się, że firma nie zgadza się na żądania płacowe załogi, były pikiety i próby rozmów, na których pojawiła się część związkowców (formalnie w spółce sporu zbiorowego nie ma, więc Mittal wszelkie protesty ocenia jako nielegalne). W miniony piątek negocjacje trwały do północy. Zostały wznowione w poniedziałek. Gdy wydawało się, że porozumienie jest możliwe, we wtorek związkowcy zerwali rozmowy. A związek Sierpień 80 domaga się kontroli prywatyzacji zakładów Mittala przez prokuratora generalnego i coraz głośniej mówi o konieczności repolonizacji hinduskich aktywów w Polsce.

– Zwróciliśmy się z wnioskiem o przeprowadzenie kontroli prywatyzacji polskich zakładów przez ArcelorMittal, wywiązywania się z warunków prywatyzacji oraz bieżącej działalności koncernu w Polsce z uwzględnieniem spraw gospodarczych, finansowych i pracowniczych – wylicza Patryk Kosela, rzecznik Sierpnia 80. – Być może należy się zastanowić nad nacjonalizacją i repolonizacją zakładów przejętych przez ArcelorMittal Poland – dodaje.

Mittal kilkanaście lat temu kupił hutnicze aktywa w Polsce będące na skraju bankructwa za 6 mln zł, jednak przejął jednocześnie ich miliardowe długi i zadeklarował inwestycje warte kilka miliardów. Dziś zakup aktywów koncernu przez polskie firmy wydaje się mało realny.

ArcelorMittal Poland ma kłopoty nie tylko w negocjacjach z załogą. Nowe, przygotowywane właśnie unijne prawo ograniczające prawa do emisji dwutlenku węgla uderzy w hutnictwo. Ceny uprawnień będą wyższe, darmowych będzie mniej niż dotychczas – w związku z tym ArcelorMittal Poland rozważa nawet wygaszenie jednego z dwóch wielkich pieców w dawnej Hucie Katowice w Dąbrowie Górniczej (by dalej działać, musi przejść remont, ale spółka na razie nie ryzykuje inwestycji wartej kilkaset milionów). Taka decyzja będzie oznaczała zwolnienia w całym koncernie.


Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane